Ul. Reja 1
602 695 202

Ul. Piłsudskiego 6
503 746 180

Ul. Lubelska 40
664 914 269

Porady

Zapraszamy do zapoznania się z przydatnymi poradami w temacie zwierząt domowych.

Rogatek Sztywny

Rogatek Sztywny (Ceratophyllum demersum) – łatwy w uprawie i szybko rosnący gatunek rośliny akwariowej należącej do rodziny rogatkowatych (Ceratophyllaceae). 

Pochodzenie

Roślina w stanie dzikim występuje na obszarze całego globu. W Polsce pospolity na niżu i pogórzu. Porasta rozległe powierzchnie wolno płynących wód, stawy oraz jeziora. 

Charakterystyka

Gatunek o długich, silnie rozgałęzionych pędach i charakterystycznym wyglądzie nadawanym przez rosnące w okółkach sztywne i widlasto rozgałęzione liście. W środowisku naturalnym osiąga ponad 1 m długości. Łodyga ulistniona okółkowo z igłowatymi, widlasto podzielonymi, sztywnymi listkami, których brzegi opatrzone są rzadkimi, wyraźnymi ząbkami zakończonymi kolcami. Kwiaty są niepozorne, pozbawione okwiatu, otoczone przez liściopodobne wyrostki. Wyrastają w kątach liści, rozwijają się pod wodą. Roślina kwitnie w okresie od lipca do września. Jej owoce przypominają podłużnie jajowaty orzeszek z dwoma kolcami w dolnej części. Nie wykształca korzeni. Do podłoża przyczepia się za pomocą cienkich, zmodyfikowanych liści przypominających korzenie. 

Jest rośliną mało wymagającą i szybko zarastającą zbiornik. Szczególnie polecana przy zakładaniu nowego akwarium aby ograniczyć rozwój glonów. W jej gąszczu schronienie znajdzie narybek a ryby labiryntowe chętnie wybudują pieniste gniazdo. 

Rozmnażanie

Rogatek głównie rozmnaża się wegetatywnie. W akwarium najczęściej poprzez podział łodygi. Można przytwierdzić go do dna lub do korzenia albo pozwolić pływać swobodnie. 

Wymagania

Rośnie niemal w każdych warunkach. Skład wody nie odgrywa żadnej roli w jego uprawie. Optymalna temperatura do wzrostu to 20-28°C. W zbiornikach naturalnych nie toleruje znacznych spadków poziomu wody i przesuszenia. Przy mocnym oświetleniu pędy i listki przybierają brązowego koloru, przy słabszym świetle będą jasnozielone. Ze względu na bardzo szybki wzrost konieczne są cotygodniowe przycinki, gdyż kładzie się na powierzchni wody i może zasłaniać światło innym roślinom.