Ul. Reja 1
602 695 202

Ul. Piłsudskiego 6
503 746 180

Ul. Lubelska 40
664 914 269

Porady

Zapraszamy do zapoznania się z przydatnymi poradami w temacie zwierząt domowych.

Dlaczego warto kupować dobrą karmę dla psów?

Psy

„Jesteś tym, co jesz” – głosi popularny slogan. Również w przypadku naszych czworonogów odpowiednie żywienie ma ogromne znaczenie. Jakie są zalety stosowania dobrej jakości karmy i jak jedzenie może oddziaływać na życie naszego pupila? 

Wpływ żywienia na stan zdrowia jest obecnie szeroko dyskutowany. Nikt nie ma wątpliwości, że odpowiednia dieta może ustrzec nas przed wieloma chorobami, a w konsekwencji przedłużyć nasze życie. Podobnie jest z naszymi psami. Karmienie resztkami ze stołu czy karmą niskiej jakości, to nie najlepszy sposób na zachowanie optymalnego zdrowia u pupila. Naszej uwadze nie może umknąć też fakt, jak bardzo nasi obecni ulubieńcy różnią się od swoich przodków – selekcja w kierunku określonych cech doprowadziła u wielu ras do większej podatności na niektóre choroby, a przy tym także zwiększyła ich wrażliwość na jakość pożywienia. Dodatkowo dzisiejsza żywność jest w znacznej mierze przetworzona, co również nie służy naszym czworonogom. 

► Cechy dobrej karmy

Po czym poznać dobrą karmę? Po pierwsze wyróżnia się spośród innych składem, a zwłaszcza zawartością mięsa. Duża ilość ciężkostrawnych i alergennych zbóż może nasuwać wątpliwości, co do jakości pokarmu. Istotny jest również udział wody w produkcie – gdy jest jej mniej pożywienie jest bardziej skoncentrowane i zawiera więcej składników odżywczych. Oczywiście pokarmy suche z zasady zawierają mniejszą ilość wody niż pokarmy wilgotne. Wysokiej klasy produkty posiadają często też dodatki dietetyczne, które działają pozytywnie na stawy, wspomagają trawienie i mikroflorę jelitową. Atutem wielu wartościowych karm jest również zastąpienie sztucznych konserwantów i barwników substancjami naturalnymi. 

Wiemy już jak rozpoznać dobrą karmę, ale wciąż nie jesteśmy przekonani do konieczności jej stosowania? Najwyższy czas, aby poznać zalety optymalnego żywienia pupila. 

► Dostosowanie karmy do potrzeb psa

Przede wszystkim wybierając wysokiej klasy karmę możemy starannie dostosować żywienie do potrzeb naszego psa. Specjalistyczne pokarmy są zbilansowane pod kątem wymagań różnych czworonogów, także tych obarczonych problemami zdrowotnymi. Ponadto możemy też precyzyjnie dobrać żywienie pod kątem aktywności naszego pupila, wieku, wagi, a często nawet rasy. Jeśli podajemy czworonogowi pożywienie o odpowiednim składzie, nie musimy też inwestować w dodatkowe suplementy diety. 

► Zapobieganie problemom zdrowotnym

Karmienie pupila produktami wysokiej jakości pozostaje w ścisłym związku ze stanem jego zdrowia. Otyłość, cukrzyca, alergia – to tylko niektóre dolegliwości, przy których nie do przecenienia jest odpowiednie żywienie. Dzięki dobrej karmie możemy nie tylko wspomagać ich leczenie, ale też często im zapobiegać. Jeśli więc chcemy, aby nasz ulubieniec cieszył się lśniącą sierścią, miał zdrowe stawy, kości i przewód pokarmowy – starannie zadbajmy o jego dietę. 

► Zapobieganie problemom behawioralnym

Nasz pies jest apatyczny, ospały, a może przeciwnie cierpi na nadpobudliwość lub jest agresywny? Wszystko to może być skutkiem błędów żywieniowych. Oddziaływanie diety na zachowanie bywa wynikiem niedostatku lub nadmiaru określonych składników w karmie. Szczególne znaczenie ma zawartość aminokwasów – tryptofanu i tyrozyny, które wpływają na poziom neuroprzekaźników. Na zachowanie naszego czworonoga rzutuje również zawartość kwasów tłuszczowych omega- 3 i omega- 6 oraz ilość włókna w pokarmie. Właściwe żywienie pomaga więc zapobiegać problemom behawioralnym tj. agresja, samookaleczenia, stereotypiom, a czasami bywa pomocne w ich rozwiązywaniu. 

► Wygoda i oszczędność czasu

Wybierając dobre pożywienie możemy przedłużyć życie naszego czworonoga. Ponadto dzięki optymalnemu żywieniu zachowa on doskonałą kondycję i pełną sprawność nawet będąc seniorem. Możliwość dłuższego cieszenia się obecnością pupila jest z pewnością dla każdego właściciela największą radością, czy jest więc jeszcze sens dalej się zastanawiać, dlaczego warto kupować dobrą karmę? 

Źródła:
1.http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19079869