Ul. Reja 1
602 695 202

Ul. Piłsudskiego 6
503 746 180

Ul. Lubelska 40
664 914 269

Porady

Zapraszamy do zapoznania się z przydatnymi poradami w temacie zwierząt domowych.

Moczarka kanadyjska

Moczarka kanadyjska (Elodea canadensis) – szybko rosnąca, jedna z najbardziej znanych i bardzo starych roślin akwariowych z rodziny żabiściekowatych (Hydrocharitaceae). Obecnie częściej można ją spotkać w przydomowych oczkach wodnych niż w akwariach. W środowisku naturalnym ma status rośliny inwazyjnej. Swego czasu z powodu problemów powodowanych w żegludze i rybołówstwie, gatunek ten nazywany był „zarazą wodną„. 

Pochodzenie

Zasięg naturalny Moczarki kanadyjskiej obejmuje rozległe obszary kontynentu północnoamerykańskiego, od Kanady na północy po stany Kalifornia, Nowy Meksyk i Florydę na południu. Na nowych obszarach pojawia się głównie w wyniku rozprzestrzeniania jako roślina akwariowa. Obecnie występuje niemal na całym globie. Te podwodne rośliny rosną w dużych skupiskach w jeziorach, stawach i rowach wodnych. 

Charakterystyka

Roślina rosnąca w całości pod wodą, korzeniąca lub swobodnie unosząca się w wodzie. W naturze osiąga do 3 m długości, w akwariach nie przekracza 100 cm. Łodyga długa i smukła, często silnie rozgałęziona z międzywęźlami do 4 cm długości. Liście ułożone po 3 w okółku (czasem 4), w dolnej części pędu czasem po 2 (naprzeciwległe). Mają od 6 do 15 mm długości i od 1,5 do 4 mm szerokości, podłużnie jajowaty lub równowąski-lancetowaty kształt (zwłaszcza na roślinach męskich liście są wyciągnięte i wąskie), zwężone i zaostrzone lub tępe na szczycie. Na brzegach posiadają bardzo drobne ząbki widoczne tylko w powiększeniu. 

Roślina kwitnie od lipca do września i rzadko produkuje kwiaty, które mogą być jednopłciowe lub obupłciowe. Kwiaty męskie umieszczone są po 2 lub 3 we wspólnej osłonie, krótko szypułkowe, odkrywające się lub nie, dojrzałe odrywają się od roślin macierzystych i na odgiętych listkach okwiatu unoszą się na wodzie. Żeńskie kwiaty są pojedyncze, do 8mm szerokości z długą nitkowatą gardzielą wyrastającą ponad wodę. Listki okwiatu na zewnątrz owalne, zielonawe lub czerwonawe, wewnątrz okrągłe i białawe. 

Owoce moczarki to kapsułki przypominające jagody średnicy ok. 6 mm z wrzecionowatymi nasionami długości 4 mm. Z powodu braku męskich roślin są jednak rzadko wytwarzane. 

Korzenie białe, nierozgałęzione i nie zawsze się wykształcają. Pełnią jedynie funkcję zakotwiczającą. 

Roślina zalecana do akwariów zimnowodnych, w których pozostaje zielona przez cały rok. Chętnie zjadana przez wiele gatunków ryb roślinożernych. 

Rozmnażanie

Rozmnażanie wegetatywne poprzez fragmentacje łodygi, pąki zimujące i rzadko przez nasiona. Może być sadzona na dnie w podłożu lub swobodnie pływać. Zaleca się sadzenie w grupach w tylnej części akwarium, wśród roślin o szerokich liściach. 

Wymagania

Związki odżywcze moczarka pobiera za pomocą liści a nie korzeni. Skład chemiczny wody nie ma dla niej dużego znaczenia. Preferuje wodę twardą i niezbyt ciepłą (optymalna temperatura to 12-20°C). Zbyt ciepła woda powoduje utratę sprężystości przez roślinę i gwałtowne wydłużanie łodygi.