Ul. Reja 1
602 695 202

Ul. Piłsudskiego 6
503 746 180

Ul. Lubelska 40
664 914 269

Porady

Zapraszamy do zapoznania się z przydatnymi poradami w temacie zwierząt domowych.

Mech Jawajski – Java Moss

Mech Jawajski – Java Moss (Taxiphyllum barbieri) – gatunek mchu często spotykanego w akwariach z rodziny rokietowatych. Znany jest także pod nazwą Java Moss. 

Pochodzenie

Pochodzi z tropikalnych rejonów Południowo-Wschodniej Azji. W naturze występuje na terenach wilgotnych i zacienionych. Porasta glebę, skały, pnie i powalone drzewa. Spotykany także na brzegach okresowo zalewanych rzek, strumieni i zbiorników wodnych. 

Charakterystyka

Mech jawajski charakteryzuje się długimi cienkimi i wiotkimi łodyżkami, z których wyrastają nieco krótsze gałązki boczne oraz drobnymi (1-1.5mm długości) zielonymi listkami. Roślina tworzy wielkie, rozgałęzione, zwarte skupiska. Może rosnąć nad jak i pod wodą, przez co nadaje się również do paludarium. W akwarium może rosnąć przymocowany za pomocą żyłki do korzenia czy kamienia, na siatce na tylnej ścianie akwarium lub swobodnie na podłożu (pędy przysypane żwirkiem). Java moss pożądany jest w akwariach tarliskowych jako znakomite podłoże, na którym ryby chętnie składają ikrę. W gąszczu mchu schronienie może znaleźć także najdrobniejszy narybek. Jest przysmakiem Grubowarga Syjamskiego (Kosiarka), dlatego uprawa tej rośliny w jego obecności się nie uda. 

Rozmnażanie

Mech sięgający powierzchni wody zaczyna tworzyć zarodnię z zarodnikami, które rozwijają się nad powierzchnia wody. Zarodnie osadzone są na bardzo cienkich trzonkach (do 3 cm długości). W odpowiednich warunkach roślina produkuje dużą ilość ciemnobrązowych zarodników, które wielkością przypominają kaszę mannę. Zarodnik kiełkując tworzy splątek, przypominający wyglądem zieloną nić. W akwariach rozmnażana się najczęściej wegetatywnie – poprzez podział, fragmentacje kłącza. 

Wymagania

Java moss nie ma specjalnych wymagań co do jakości wody. Rośnie dobrze zarówno w wodzie miękkiej jak i twardej, znosi wodę bardzo kwaśną, a także zasadową. Ma małe wymagania świetlne i dobrze rośnie w zacienieniu. Dozowanie CO2 przyspieszy jego wzrost. Jeżeli jest mocno oświetlony łatwo porastają go glony. Trzeba wtedy koniecznie zmniejszyć intensywność oświetlenia lub przenieść roślinę w miejsce zacienione. Wrażliwy jest także na zamulenie przez ryby kopiące w podłożu.