Ul. Reja 1
602 695 202

Ul. Piłsudskiego 6
503 746 180

Ul. Lubelska 40
664 914 269

Porady

Zapraszamy do zapoznania się z przydatnymi poradami w temacie zwierząt domowych.

Rotala rotundifolia

Rotala rotundifolia (Rotala rotundifolia) – bardzo dekoracyjna i popularna w akwarystyce roślina wodna o pięknej czerwonej barwie. 

Pochodzenie

Pochodzi z południowo-wschodniej Azji, gdzie uważana jest za chwast. Rośnie najczęściej na polach ryżowych i mokrych glebach. Obecnie rozpowszechniona także na terenie Stanów Zjednoczonych. 

Charakterystyka

Łodyga okrągła. Listki rosną naprzeciwlegle, najczęściej parami (czasem po 3-4). Mają 2-3 cm długości i do 0.5 cm szerokości. Odległość międzywęźlami uzależniona jest od warunków i oświetlenia. Nadwodne liście są okrągłe (stąd nazwa rośliny), natomiast podwodne lancetowate. Pędy nie wyrastają ponad powierzchnie wody a raczej na niej się płożą. Roślina wypuszcza sporą ilość bocznych pędów. 

Często mylona z Rotala Indica, gdzie różnica widoczna jest w budowie kwiatostanu. Rotala rotundifiona posiada prosty, kłosowy, bladoróżowy kwiatostan, który wyrasta na końcach pędu, natomiast u R.Indica z węzłów wyrastają pojedyncze kwiaty. 

Rozmnażanie

Rozmnażanie poprzez fragmentacje łodygi. Wystarczy odciąć zdrowy pęd i posadzić w podłożu. Może być sadzona z tyłu lub w środkowej części akwarium, gdzie jej czerwony kolor będzie ładnie kontrastował wśród pozostałej zielonej roślinności. Częste przycinanie górnej części sprzyja jej zagęszczeniu. 

Wymagania

Rotala rotundifolia jest rośliną łatwą w uprawie. Mimo, że będzie rosła w średnim świetle to swoją piękną czerwoną barwę ukaże dopiero w mocnym oświetleniu (0.7W/l) i przy odpowiednim nawożeniu. Poziom azotanów w wodzie powinien wynosić min. 5 ppm, fosforu ok 1.5 – 2 ppm. Intensywnej czerwonej barwie sprzyja również dozowanie żelaza i mikroelementów.