Te ładne ruchliwe zwierzęta z rodziny wiewiórkowatych prowadzą dzienny tryb życia, co sprawia że są lubianymi zwierzętami domowymi.
Kiedy pręgowiec się zaaklimatyzuje i poczuje pewnie w nowym domu, osiąga wyśmienitą formę. Wśród zwierząt domowych nie ma praktycznie lepszych akrobatów. Pręgowce potrafią skakać na odległość kilku metrów, zmieniając w „locie“ kierunek. Balansują bez żadnych problemów na ruchomych linach, wspinają się na pionowe pnie i zbiegają po nich, stają słupka na najmniejszej nawet przestrzeni i wślizgują się jak węże do najciaśniejszych otworów i wnęk.
Wszystko to można oczywiście obserwować tylko wtedy, gdy zapewni się pręgowcowi lub pręgowcom obszerną klatkę.
Mieszkanie z siatki o drobnych oczkach o podstawie co najmniej 80 x 60 cm i wysokości 120 cm, możliwie pomysłowo urządzone. Konieczne wyposażenie to ściółka dla małych zwierząt, drzewo do wspinania i domek-sypialnia. Jeśli pręgowców jest więcej, każdy z nich musi mieć własny domek, gdyż sympatyczne zwierzątka nie zawsze żyją w harmonii i muszą mieć możliwość schodzenia sobie z drogi.
Pręgowce same urządzają swoje domki. W tym celu potrzebują jednak materiału do budowy: odpowiednie są wiórki drewniane, mech, legowiska dla chomików lub drewienka do gryzienia, które zwierzęta układają w warstwy. Poza wysokiej jakości pokarmem ziarnistym można podawać im świeże (dokładnie umyte) owoce i raz w tygodniu białko zwierzęce: na przykład ciastka dla psów lub suchą karmę dla kotów, a także pokarm jajeczny dla papużek lub pokarm miękki. Niektóre pręgowce przepadają też za pokarmem dla jeży.
Do podawania płynów bardziej odpowiednie są poidełka dla małych zwierząt niż miseczki, które nie najlepiej wytrzymują gwałtowny temperament zwierzątek.
Pręgowce szybko się oswajają, obserwują z ciekawością, co dzieje się poza ich mieszkaniem, a nawet reagują na swoje imię, jeśli kojarzą je ze smakołykiem. Nie chcą być jednak głaskane i brane na ręce. Wypuszczając je z klatki trzeba zachować ostrożność, bo gdy zwierzątko zechce zniknąć z pola widzenia, z pewnością mu się to uda, i wtedy będziesz potrzebował wiele cierpliwości, by zachęcić je do powrotu do klatki.