Ul. Reja 1
602 695 202

Ul. Piłsudskiego 6
503 746 180

Ul. Lubelska 40
664 914 269

Porady

Zapraszamy do zapoznania się z przydatnymi poradami w temacie zwierząt domowych.

Zdrowe i szczęśliwe: króliki miniaturowe

W warunkach zbliżonych do naturalnych króliki miniaturowe żyją w grupach, kopią jamy, które wykorzystują jako kryjówki oraz miejsce wychowu młodych, i zazwyczaj poruszają się biegając lub skacząc. Są bardzo ciekawe i dokładnie badają swoje otoczenie. Potrzebują też drzewek i krzewów, które umożliwiają im ścieranie zębów. Także u hodowanych od pokoleń królików miniaturowych pochodzących od dzikiego królika można zaobserwować jeszcze te zachowania, jeśli stworzy im się taką możliwość. Długość życia królików miniaturowych wynosi 8-10 lat. By osiągnąć ten wiek, zwierzęta muszą mieć jednak dużo ruchu i żyć w odpowiednio dużych klatkach.

Zachowania społeczne

Króliki miniaturowe to zwierzęta społeczne, które potrzebują kontaktu z przedstawicielami swojego gatunku. Trzymanie królika w pojedynkę graniczy ze znęcaniem się nad zwierzęciem. Samce tolerują się tylko w pierwszych miesiącach życia. Mniej więcej od czwartego miesiąca dochodzi do walk o miejsce w hierarchii, mogących zakończyć się obrażeniami. Szczególnie dobrze tolerują się samice, które razem dorastały. Króliki żyjące parami mają regularnie potomstwo. Aby temu zapobiec, idealnym rozwiązaniem jest trzymanie samicy z wykastrowanym samcem. Zwierzęta kładą się nawet obok siebie i liżą po głowach. Króliki intensywnie obwąchują nowo przybyłe zwierzę, by stwierdzić, czy mogą je zaakceptować. Długouche czworonogi można przyzwyczaić do innych zwierząt, są w stanie zaprzyjaźnić się nawet z kotem. Łącząc je ze świnkami morskimi, trzeba trzymać co najmniej po dwa zwierzęta każdego gatunku. Potrzebują one przedstawiciela swojego gatunku, by móc się z nim porozumiewać i dobrze się czuć. Zaburzenia zachowania: przyczyną większości odbiegających od normy zachowań, takich jak obgryzanie prętów klatki lub gryzienie, są wyłącznie nieprawidłowe warunki hodowli. Ten, kto skazuje króliki na życie w małej klatce bez towarzystwa przedstawicieli gatunku, nie powinien się dziwić, że te ruchliwe i towarzyskie zwierzęta stadne chorują lub przejawiają zaburzenia zachowania. Trzymanie zwierząt w pojedynkę w klatce jest nie do przyjęcia! W przypadku konfliktów między samicami dobrze jest dołączyć do nich wykastrowanego samca. Samce tolerują się tylko w pierwszych miesiącach. Zajadłe walki o miejsce w hierarchii skutkujące obrażeniami nie są zaburzeniami, lecz normalnym zachowaniem społecznym. Także króliki muszą się lubić. Niekiedy włączanie do grupy nowych zwierząt wymaga bardzo dużo cierpliwości.

Porozumiewanie się człowieka ze zwierzęciem

Ten, kto chce zrozumieć swoje króliki, musi znać ich mowę ciała, zwłaszcza że wydawane przez nie z rzadka dźwięki są najczęściej bardzo ciche. Położone uszy, wysunięta do przodu głowa i odstawiony od ciała ogonek oznaczają niebezpieczeństwo: zwierzątko może w każdej chwili ugryźć. Jeśli kładzie się płasko na ziemi, próbuje się ukryć. Uderzanie tylnymi nogami w podłoże jest znakiem ostrzegawczym, groźbą i oznaką strachu. W ten sposób zwierzę ostrzega inne osobniki, które błyskawicznie znikają w kryjówkach. Stawanie słupka – na przykład w wysokiej trawie – ma na celu uzyskanie lepszej orientacji i lepsze odbieranie zapachów. Króliki szybko przyzwyczajają się do zapachu i głosu człowieka i w krótkim czasie oswajają się. Zwierzęta „rozmawiają” z przedstawicielami swojego gatunku poprzez pozycję ciała, ustawienie ogona, mimikę, wydawane dźwięki i wiele innych środków. Będąc kompanem i zastępstwem dla czworonożnych towarzyszy człowiek musi postarać się zrekompensować ten deficyt, najlepiej rozmawiając cicho ze swoimi podopiecznymi. Króliki są pojętne i bardzo szybko się uczą, co oznaczają słowa i intonacja.

Niepożądane zachowania

Króliki powinny korzystać z wybiegu w mieszkaniu tylko pod nadzorem, gdyż gryząc dywany, kable i meble mogą wyrządzić szkody i narazić się niebezpieczeństwo. Zwierzęta mają naturalną potrzebę gryzienia wszystkiego w celu ścierania rosnących stale siekaczy. Kabel z twardego tworzywa jest do tego wprost stworzony! Ponadto króliki oddają mocz i kał znacząc swoje terytorium, mogą też ulec wypadkowi reagując na coś panicznym strachem i próbą ucieczki. Będąc przy nich właściciel może zapobiegać niepożądanym zachowaniom. Wyścigi królików w mieszkaniu? Trzeba przyznać, że przyglądanie się zwinnym skoczkom przy kluczeniu i ucieczkach w popłochu sprawia wielką radość. Jeśli odbywa się to pod kontrolą, nie ma żadnych przeciwwskazań, gdyż wybieg jest konieczny. Nie można jednak zapominać o niebezpieczeństwach. Idealnym rozwiązaniem jest ustawienie dla podopiecznych kojca do wybiegu w ogrodzie.

Barometr nastrojów

Pozycja ciała zwierzęcia wiele mówi. Kiedy uszy królika są przyciśnięte do grzbietu, a zwierzę nieruchomieje w przypłaszczonej pozycji, jest wystraszone. Gdy wyciąga do przodu głowę i odstawia od ciała ogonek, kładąc uszy płasko po sobie, oznacza to, że może zaraz ugryźć. Generalnie królików nie należy dotykać podczas posiłku i odpoczynku, zapewniając im w tych momentach konieczny spokój. Szczególne zasady obowiązują też w okresie godowym i podczas wychowu młodych. 

Zasady żywienia gryzoni

  • + codziennie podawać świeżą zieleninę
  • + kontrolować świeżość i czystość warzyw z supermarketu
  • + podawać tylko chrupiąco świeże liście kalarepki i nać marchewki
  • + wodę sprawdzać i zmieniać dwa razy dziennie
  • + natychmiast usuwać zwiędnięte warzywa
  • + szczególną uwagę poświęcać higienie klatki
  • + wybieg sprawdzić pod kątem trujących roślin
  • – nie dodawać witamin do wody
  • – nie podawać roślin nieznanego pochodzenia
  • – lub rosnących na skraju drogi
  • – nie podawać roślin pryskanych pestycydami