Ul. Reja 1
602 695 202

Ul. Piłsudskiego 6
503 746 180

Ul. Lubelska 40
664 914 269

Porady

Zapraszamy do zapoznania się z przydatnymi poradami w temacie zwierząt domowych.

Chłodne rady na upały

Upał może być dla królika bardzo niebezpieczny. Przeczytaj nasze wskazówki, a bez trudu pomożesz swojemu długouchemu pupilowi przetrwać lato.

Żaden dziki królik nie hasa w ciągu dnia podczas letniego upału. Króliki żerują rano lub wieczorem, a w dzień przebywają w chłodnych norach. Bowiem zwierzęta te nie pocą się, lecz regulują temperaturę przez powierzchnię ciała, przede wszystkim słabo owłosione uszy. Króliki domowe nie mają nor, zatem właściciele sami muszą zadbać o to, by ich długousi ulubieńcy mogli przetrwać bez szwanku gorące letnie dni, kiedy temperatura przekracza 30 stopni. Najważniejsza zasada: świeży pokarm nie zastąpi wody! Powinno być rzeczą oczywistą, że stojące w mieszkaniach klatki należy osłonić przed bezpośrednim działaniem promieni słonecznych firanką lub żaluzją. Często lepszym miejscem jest chłodniejsza łazienka. Klatkę można przykryć wilgotnymi chustami, trzeba jednak zapewnić cyrkulację powietrza. Zwierzęta bardzo źle znoszą zbyt dużą wilgotność powietrza, nie powinna ona przekraczać 60 procent. Zadbaj też o to, by Twój królik miał chłodne podłoże: chętnie będzie się kładł na stabilnej płytce podłogowej o nieostrych brzegach lub cegle. Jeśli wsypiesz do klatki mniej wyściółki, Twój ulubieniec będzie mógł odgarnąć ściółkę i słomę i wyciągnąć się na chłodnym dnie. Ulgę przyniosą mu także owinięte szczelnie ręcznikiem jeden lub dwa wkłady chłodzące. Dla ochłody można też zwilżyć myjką głowę, uszy, kark i wewnętrzną stronę tylnych kończyn zwierzęcia. Z kolei wentylatory są niebezpieczne, gdyż powodują przeciąg i unoszenie się bakterii.

Zacieniony wybieg na wolnym 

Jeżeli Twój królik korzysta z wybiegu na wolnym powietrzu, zadbaj o to, by miał cień i dodatkowe miski z wodą – i regularnie kontroluj wybieg. Zwierzęta, które niewiele piją, pobierają płyny także z soczystego świeżego pokarmu (ogórek, arbuz itp.). Nie zastąpi on jednak wody! Pamiętaj też o witaminach i minerałach, które znajdziesz oczywiście w Maxi-Zoo. Jeśli Twój królik pomimo podjętych środków ostrożności zdradza oznaki przegrzania (patrz ramka), przenieś go natychmiast do cienia lub chłodnego pomieszczenia. Owiń go w cienkie, wilgotne chustki i podaj mu coś do picia. Skoro tylko się trochę ochłodzi, udaj się do weterynarza – w ostrych przypadkach zrób to natychmiast. Na marginesie: starsze, osłabione, chore, otyłe i długowłose króliki, ich potomstwo oraz młode zwierzęta są szczególnie zagrożone podczas upałów.

Oznaki przegrzania

  • Szybki i płytki oddech
  • Królik leży wyczerpany na boku
  • Drgawki na całym ciele
  • Biega bez opamiętania w kółko aż do całkowitego wyczerpania
  • Apatyczne zachowanie
  • Pyszczek pokryty śliną wskutek ziajania