Ul. Reja 1
602 695 202

Ul. Piłsudskiego 6
503 746 180

Ul. Lubelska 40
664 914 269

Porady

Zapraszamy do zapoznania się z przydatnymi poradami w temacie zwierząt domowych.

Ryby akwariowe: żyworodne

Najbardziej rozpowszechnione z tropikalnych ryby akwariowych są ryby żyworodne, dość często są popularnym wyborem początkujących akwarystów. Zachowują się w akwarium głównie spokojnie i towarzysko, nadają się dobrze do trzymania w akwariach towarzyskich, ogólnych. Ryby akwariowe tego typu są zawsze aktywne i dostarczą Ci wiele rzeczy do obserwacji. 

Określenie ryby akwariowe „żyworodne” odnosi się do ryb, które przechowują zapłodnione jaja wewnątrz ciała. Niektóre ryby akwariowe składają jaj w wykopanej jamie, a inne dostarczają składniki odżywcze do jaj z własnej krwi, przez organ analogicznie podobny do ssaków łożyska. Kiedy się rodzą, są zazwyczaj większe i lepiej rozwinięte niż te, które wykluły się z jaj na zewnątrz ciała ryby akwariowej. To daje im większe szanse przetrwania, szczególnie w zatłoczonym akwarium. 

Większość ryb akwariowych żyworodnych jest przeważnie wszystkożerna, ale należy upewnić się że wystarczająco dużo substancji roślinnych mają w diecie. Dobre są dla nich blanszowane kawałki liści szpinaku. Ryb żyworodne mogą przystosować się do różnych warunków, ale zazwyczaj najlepiej się czują w lekko zasadowej wodzie. 

Gatunki żyworodnych ryb akwariowych

Istnieje bardzo wiele gatunków żyworodnych ryb akwariowych dostępnych w sklepach akwarystycznych, ale najpopularniejszym wyborem akwarystów do hodowania w akwarium są następujące gatunki: 

Gupiki – najbardziej popularne ze wszystkich ryb akwariowych, ryby akwariowe te są bardzo towarzyskie, są małe i piękne dla oka, mają różne barwy szczególnie żywe barwy mają samce tego gatunku. Podobno mogą żyć zarówno w akwariach słodkowodnych i morskich. 

Molinezje – popularna odmiana black molly i egzotyczna sailfin molly, ryby akwariowe te mogą dorastać do dość dużych rozmiarów i są bardzo aktywne w akwarium. Są one bardzo odporne i niektóre gatunki są z powodzeniem hodowane w akwariach morskich. 

Platki – szybkie, aktywne i bardzo towarzyskie, są to urocze małe ryby akwarystyczne, lubią pokarm która zawiera mnóstwo żywego pokarmu. 

Mieczyki – ubarwione w jasne kolory, żywe ryby akwariowe lubią skakać, upewnij się, że akwarium jest dobrze zakryte. Lubią lekko słoną wodę. Nie powinny być trzymane razem ze złotymi rybkami. 

Hodowanie żyworodnych ryb akwariowych 

Większość ryb żyworodnych nie wymaga mocno specjalnych warunków do hodowania. Samca łatwo odróżnić od samicy, ponieważ ich płetwy odbytowe mają różny wyglądu. Samce mogą być agresywne zaborcze, więc należy upewnić się, że co najmniej trzy samice przypadają dla każdego samca w akwarium. Mieczyki czasami zmieniają płeć z żeńskiej na męską, czasami możesz spotkać się z taką sytuacją. 

Większość ryb żyworodnych co cztery do sześciu tygodni może mieć narybek, będziesz wiedzieć kiedy samica jest zapłodniona, gdy jej brzuch spuchnie. Zjadają swoje młode po porodzie, więc warto rozważyć przeniesienie narybku z ogólnego akwarium, lub przynajmniej zapewnienie odpowiedniego środowiska w akwarium, z dużą ilością kryjówek – dużo zieleni i fragmenty korzeni to dobry pomysł, możemy również przygotować akwarium tarliskowe z kotnikiem. Jeśli narybek jest w akwarium ogólnym pełnym kryjówek, karm dobrze rodziców i innych mieszkańców akwarium zniechęcisz je choć trochę do drapieżnictwa na narybku. Unikaj filtrów akwariowych, które mogą zassać i zabić narybek. 

Wiele gatunków narybku ryb żyworodnych jest w stanie jeść pokarmy suche w proszku, płatkowane od początku życia. 

Żyworodne ryby akwarystyczne są łatwe do hodowania w akwarium dają dużo radości podczas ich obserwacji, są zalecane dla początkujących akwarystów. Dają młodym akwarystą doskonałą okazją do zapoznania się z hodowlą ryb akwariowych. Lubią żyć w dużych ławicach w akwarium, jest tak wiele kolorów i odmian dostępnych w sklepach akwarystycznych, łatwo nimi wypełnimy obsadę akwarium.