Ul. Reja 1
602 695 202

Ul. Piłsudskiego 6
503 746 180

Ul. Lubelska 40
664 914 269

Porady

Zapraszamy do zapoznania się z przydatnymi poradami w temacie zwierząt domowych.

Stres ryb – jak zapobiegać?

Ryby także mogą cierpieć na stres

U ryb akwariowych stres jest jedną z głównych przyczyn chorób, ponieważ bardzo osłabia siły obronne ryb. Stres rodzi się zawsze wtedy, gdy ryby znajdują się w sytuacjach, do których ich organizm musi się dostosować. I tak np. pracujący nieregularnie podgrzewacz wody powoduje silne fluktacje temperatury, do których ryby muszą się ciągle na nowo przyzwyczajać. Przez pewien czas mogą to bez trudności znosić, jednak później słabną i chorują. 

Nieodpowiednia pielęgnacja akwarium, przepełniony zbiornik i przekarmienie w szczególny sposób zanieczyszczają wodę i prowadzą do silnego namnożenia się bakterii. Im więcej bakterii w wodzie, tym silniej obciążany jest system obronny ryb. Stąd nie tylko przepełnienie zbiornika, lecz także zanieczyszczenie wody oznacza duży stres dla ryb. Dalszymi stresogennymi czynnikami są monotonne żywienie, towarzystwo nie tolerujących się ryb, strach przed łapaniem i transportem, trujące substancje w wodzie, nieodpowiednie nawozy dla roślin i wyposażenie zbiornika, nie odpowiadające wymaganiom hodowanych ryb. 

Na podstawie wielu prób w różnych uniwersytetach na całym świecie udowodniono bez wątpliwości, że stres szkodzi bezpośrednio systemowi immunologicznemu i osłabia siły obronne ryb. 

Jeżeli poświęcą Państwo swojemu akwarium jedną, co najwyżej dwie godziny tygodniowo, będzie ono dla Państwa przez długi czas źródłem radości. Jeśli jednak dojdzie już do pojawienia się choroby preparaty lecznicze firmy Sera, Tetra i Tropical będą dla Państwa wspaniałą i skuteczną pomocą. Jeszcze lepsza niż efektowne zwalczanie chorób jest bez wątpienia profilaktyka i zapobieganie chorobom. Często o zdrowiu czy chorobie ryb akwariowych decydują drobiazgi. 

Aby pomóc Państwu w poszukiwaniu i naprawianiu ewentualnych błędów, poniżej przedstawiam ankietę dotyczącą ustalania przyczyn powstałych problemów. Jej staranne przestudiowanie umożliwi łatwe rozpoznanie błędów. Pragniemy, by akwarium i zdrowe, żywotne ryby były dla Państwa źródłem wielu radości. 

► Ankieta dotycząca ustalania przyczyn występowania chorób. 

  • Jak duże jest akwarium ? – W akwariach bardzo małych (poniżej 50 litrów) trudne jest stworzenie korzystnych warunków biologicznych, a dla początkujących jest to prawie niemożliwe. Z tego też powodu zalecamy akwaria o długości przynajmniej 80 cm. Im mniejsze jest akwarium, tym ważniejsza jest staranna i regularna kontrola wody.
  • Ile ryb znajduje się w akwarium ? – Podstawowa zasada: przy 2 do 5 cm długości ryby w akwarium 1,5 litra na każdy centymetr, przy długości 5 do 9 cm długości ryby w akwarium na każdy cm powinny przypadać 2 litry wody, przy długości 9 do 13 cm na każdy cm powinny przypadać 3 litry wody, a w przypadku ryb większych o długości ponad 14 cm – 4 litry wody na każdy centymetr ciała ryby.
  • Jakie gatunki są hodowane ? – Przykładowe błędy: ryby wymagające różnych parametrów wody(twardość, wartość pH itd.) ryby wymagające różnych temperatur, stres wynikający z dzielenia przestrzeni akwarium przez gatunki nastawione pokojowo i agresywne. Stres wynikający z dzielenia przestrzeni akwarium przez gatunki spokojne i żywotne. Sters wynikający z hodowli niedostosowanej do wymagań danego gatunku (np. trzy neonki nie tworzą jeszcze ławicy !!!)
  • Ile roślin znajduje się w akwarium ? – A więc: w akwarium o wymiarach 100 cm * 40 cm powinno znajdować się ok. 80 roślin. Podstawowa zasada to dł. akwarium * głębokość i dzielone przez 50 daje nam liczbę roślin w akwarium. Liczba roślin uzależniona jest od ich wielkości. Rośliny dają rybom możliwość ukrycia się i wytwarzają tlen, wiążą trucizny i odkładają je w liściach. Oprócz tego są one ważnymi punktami orientacyjnymi dla ryb tworzących rewiry. Tym samym przyczyniają się do rozładowania stresu.
  • Czy akwarium funkcjonuje od niedawna ? – W nowo założonym akwarium nie rozwinęły się jeszcze pożyteczne mikroorganizmy. Dlatego też dochodzi w nim do wzrostu stężenia związków szkodliwych dla ryb, w szczególnoci amoniaku i azotynu. Proszę przeprowadzić test wody przy pomocy testów firmy Sera, Tetra, Tropical na amoniak i azotyny, a uzyskane wartości w przypadku zbyt wysokiego poziomu azotynu najlepiej redukuje Sera Nitrivec. Przy jego pomocy szybko i skutecznie usunięty zostaje amoniak i azotyn.
  • Dotyczy tylko nowo założonych akwariów ! – Przed wprowadzeniem ryb, każde akwarium wymaga pewnego kilkutygodniowego „okresu przystosowawczego”. W tym czasie wzrastają rośliny, a w filtrze rozwijają się ważne mikroorganizmy. W okresie tym musi być wlączone ogrzewanie, filtr i oświetlenie. „Okres przystosowawczy „można skrócić przez zastosowanie Sera aqutan, Tropical antychlor i Tetra aquasafe + Sera nitrivec. Przy zgodnym z instrukcją użyciu Sera nitrivec możliwe jest umieszczenie pierwszych ryb już po 24 godzinach (przed użyciem proszę sprawdzić temperaturę w akwarium !!!).
  • Czy umieścili Państwo nowe ryby w już funkcjonującym akwarium ? – Możliwe jest, że parametry wody stopniowo ulegały pogorszeniu. Ryby zamieszkujące akwarium od dłuższego czasu przyzwyczajają się do tych zmian. Ryby nowe, żyjące dotychczas w wodzie o prawidłowych parametrach nie zniosą takich warunków, zachorują i mogą następnie zarażać pozostałe ryby.
  • Jakie ryby kupili Państwo ostatnio ? – Możliwe błędy: Jeżeli przypadkowo w akwarium, w którym znajdują się duże i żywotne ryby, umieścimy neonki bądź rozbory, jest to dla nowych ryb ogromnym obciążeniem psychicznym. Mówiąc krótko: ryby ogarnia paniczny strach. Również problematyczne jest współżycie bardzo żywotnych i spokojnych ryb, nawet jeśli są podobnej wielkości, gdyż ruchliwe ryby będą ciągle niepokoić i straszyć ryby spokojne. W tym przypadku bez znaczenia jest które ryby były w akwarium pierwsze, a które umieszczono w nim później. Dochodzi do powstania sytuacji, która sprzyja rozwojowi chorób.
  • W jaki sposób umieścili Państwo nowo nabyte ryby w akwarium ? – a) Czy oświetlenie w akwarium było wyłączone ? , b) Czy stopniowo wypełnili Państwo wodą z akwarium woreczek, w którym ryby transportowano ? , c) Czy ryby przeniesiono po ok. 30 minutach przy pomocy siatki i wlano do akwarium wodę, w której ryby transportowano ? – Oświetlenie w akwarium powinno być wyłączone. Pobudzone w wyniku transportu ryby szybciej uspokajają się w półmroku. Ryby należy ostrożnie przyzwyczajać do warunków w Państwa akwarium. Woda transportowana może zawierać np. pasożyty lub szkodliwe substancje chemiczne. Jej wylanie zapobiega przeniesieniu do akwarium niebezpiecznych organizmów i związków. Podczas transportu ryby mogą doznać uszkodzeń skóry, które następnie ulegają zainfekowaniu. Sera aqutan chroni śluzówkę ryb przed dalszymi szkodami i wiąże agresywne i szkodliwe dla ryb substancje. Jeżeli ryby przenoszono w niewłaściwy sposób, zalecamy natychmiastowe podanie podwójnej dawki preparatu Sera aqutan(lek chroniący śluzówkę).
  • Czy napowietrzają Państwo wodę w akwarium ? – Jeśli filtr jest zbyt słaby, poprzez napowietrzanie dostarczamy do wody tlen. O wiele korzystniejsze jest jednak używanie od samego początku wystarczającego dużego filtra. Proszę zadbać o to, by powierzchnia wody znajdowała się w ciągłym ruchu, co sprzyja wzbogacaniu wody w tlen. Woda uboga w tlen oznacza w akwarystyce wodę „martwą” !!!