Ul. Reja 1
602 695 202

Ul. Piłsudskiego 6
503 746 180

Ul. Lubelska 40
664 914 269

Porady

Zapraszamy do zapoznania się z przydatnymi poradami w temacie zwierząt domowych.

Lotos Tygrysi – Lotus Tiger

Lotos Tygrysi – Lotus Tiger (Grzybień Egipski) – roślina z rodziny grzybieniowatych (Nymphaeceae). Roślina ozdobna uprawiana w ciepłych regionach klimatycznych, często roślina hodowana w akwariach. Znana zwykle pod nazwami: lotos tygrysi, lotos egipski lub grzybień egipski. 

Pochodzenie

Lotos tygrysi pochodzi z tropikalnych rejonów Afryki – Madagaskaru. Rosnącą dziko spotkać można we wschodniej Afryce i południowo-zachodniej Azji. 

Charakterystyka

Roślina typowo wodna, w naturze rośnie w wodach czystych, ciepłych i lekko kwaśnych. Liście wyrastają z kłącza, w sprzyjających warunkach zakwita nad powierzchnią wody. Liście podwodne są mniejsze, kształtu od szeroko strzałkowatego do owalnego o brzegach równych, lekko faliste. Kolor liści zależny od oświetlenia. Występuje w trzech odmianach: zielonej, czerwono-fioletowej i intensywnie czerwonej. Każda odmiana posiada liście cętkowane, różniące się od siebie nasyceniem kolorów i ilością plamek. Liście są okrągławe, z nasadą wyciętą, na brzegu ząbkowane. Kwiaty o długich szczypułkach wyrastają ponad powierzchnię wody. Zewnętrzne listki okwiatu zielone, wewnętrzne liczne, białe, rzadziej zaróżowione. Liście pływające na tafli wody tak jak i kwiaty rzadko spotyka się w uprawie akwariowej. 

Rozmnażanie

Rozmnaża się poprzez podział rozłogów. Rozłogi można odciąć dopiero po dobrym rozwinięciu się i ukorzeniu się młodej rośliny. 

Wymagania

Odmiana czerwona ma wysokie zapotrzebowanie na światło i CO2.