Ul. Reja 1
602 695 202

Ul. Piłsudskiego 6
503 746 180

Ul. Lubelska 40
664 914 269

Porady

Zapraszamy do zapoznania się z przydatnymi poradami w temacie zwierząt domowych.

Ludwigia Repens

Ludwigia Repens (Ludwigia Płożąca) – gatunek popularnej, bardzo dekoracyjnej rośliny akwariowej z rodziny Wiesiołkowatych. 

Pochodzenie

Roślina występuje na południu Stanów Zjednoczonych, Środkowej Ameryce i Wyspach Karaibskich. Rośnie na brzegach wszelkiego rodzaju zbiorników wodnych (rzek, jezior, stwów). W płytkiej wodzie często tworzy gęste skupiska z pędami rosnącymi ponad powierzchnią wody. Jest gatunkiem bardzo zróżnicowanym i łatwo podatnym na hybrydyzacje (krzyżowanie) z innymi gatunkami Ludwigi, przez co jej naukowa identyfikacja jest bardzo trudna. 

Charakterystyka

Roślina łodygowa, średniej wielkości. Liście podwodne krótkoogonkowe, szeroko eliptyczne, do 4 cm długości i 3 cm szerokości, rosną naprzemiennie lub naprzeciwlegle. Przy intensywnym oświetleniu listki wybarwiają się na piękny rubinowy kolor. Roślina kwitnie tylko nad wodą – kwiaty drobne, czteropłatkowe, koloru żółtego. Może być sadzona po bokach i z tyłu akwarium. 

Ludwigia repens jest jedną z najczęsciej spotykanych roślin w akwariach. W handlu występuje jej kilka odmian. Szczególnie barwą odmianą z okrągłymi liśćmi jest Ludwigia mesakana. Rzekomo Ludwigia „repens” Rubin nie należy do gatunku „repens” ale raczej „glandulosa” i prawdopodobnie jest to hybryda. 

Rozmnażanie

Rozmnażanie wegetatywne przez podział kłącza, podobnie jak u wszystkich roślin łodygowych bardzo łatwe. Wystarczy odciąć boczną lub górną część pędu i posadzić ponownie w podłożu. Przycinanie rośliny wzmaga jej rozrost na boki przez co jest pełniejsza i lepiej się prezentuje. 

Wymagania

Jedna z najłatwiejszych, czerwonolistnych roślin w uprawie. Rośnie dobrze w słabszym świetle 0.4W/l i bez potrzeby dozowania CO2. W silnym świetle lekko płoży się w kierunku światła, wypuszczając mnóstwo bocznych pędów. Kolor czerwony jest bardziej intensywny przy świetle 0.5W/l lub mocniejszym. Czerwoną barwę liści uwydatni utrzymywanie NO3 na poziomie 5 mg/l i Fosforanów w granicach 1.5-2 mg/l oraz dozowanie żelaza i mikroelementów. Korzystne również, może być zastosowanie świetlówek o barwie 8500-9500K.