Ul. Reja 1
602 695 202

Ul. Piłsudskiego 6
503 746 180

Ul. Lubelska 40
664 914 269

Porady

Zapraszamy do zapoznania się z przydatnymi poradami w temacie zwierząt domowych.

Kryptokoryna Wendta – Zwartka Wendta

(Zwartka Wendta, Cryptocoryne wendtii) – wytrzymała, odporna, wodno-błotna roślina akwariowa. 

Pochodzenie

Pochodzi z południowo-wschodniej Azji. Rośnie na terenach podmokłych, bagnistych brzegach stawów, strumieniach oraz w wolno płynących rzekach. 

Charakterystyka

Kryptokorynę wendta cechuje niewielkie kłącze z którego rozetowo wyrastają lekko fałdowane, lancetowate liście, które najczęściej osiągają długość 15 cm i szerokość 3 cm. Mają one zaokrągloną podstawę i spiczaste zakończenie. Kwiat w postaci zamkniętego języczka przy podstawie różowo-liliowy, rurka biała z fioletowymi kropkami. Roślina występuje w wielu odmianach, różnią się przede wszystkim kolorem – od jasnego zielonego poprzez czerwonawy po rdzawo brązowy. Zwartki doskonale prezentują się w środkowej części akwarium, sadzone w grupach po kilka sztuk. Roślina posiada ogromne zdolności adaptacyjne. Może przystosować się do trudnych warunków i jest szczególnie polecana początkującym. Rośnie bez szczególnych zabiegów pielęgnacyjnych. 

Rozmnażanie

Kryptokoryna wendta jest rośliną nasienną. W akwariach rozmnażana się ją wegetatywnie – poprzez podział kłącza. Przy sadzeniu należy uważać, aby nie uszkodzić korzeni. Roślina zanim zaadoptuje się w nowym środowisku może stracić wszystkie liście – należy ją pozostawić a z kłącza wyrosną nowe liście. 

Wymagania

Najlepiej rośnie w podłożu o małej średnicy i wzbogaconym gliną, torfem lub ziemią ogrodową. Warstwa podłoża o 4-5cm grubości, która nie powinna być odmulana – zwartki dobrze rosną w żyznym podłożu. Woda powinna mieć stabilne parametry, roślina wrażliwa na gwałtowne zmiany. Wskazane świecenie 12 godzin na dobę oraz nawożenie żelazem.