Ul. Reja 1
602 695 202

Ul. Piłsudskiego 6
503 746 180

Ul. Lubelska 40
664 914 269

Porady

Zapraszamy do zapoznania się z przydatnymi poradami w temacie zwierząt domowych.

Gałęzatka Kulista

Gałęzatka Kulista (Aegagropila linnaei) – jest gatunkiem nitkowatych glonów – zielenic (Chlorophyta), których plątanina tworzy kulistą formę. 

Roślina pochodzi z jeziora Akan w Japonii. Występowanie tego gatunku potwierdzono również w jeziorach na terenie Wielkiej Brytanii, Rosji, Islandii i Europy Północnej. 

Charakterystyka

Gałęzatka kulista jest jedną z najdziwniejszych roślin na Ziemi a w Japonii ma status skarbu narodowego. Rośnie w dziwny sposób. Przybiera kształt kuli, którą tworzą cienkie, poplątane, nitki plechy. Poszczególne komórki mają wygląd krzaczków o licznych stykających się ze sobą odgałęzieniach. Wielkość kuli uzależniona jest od jej wieku. Gałęzatka może rosnąć nawet przez 100 lat osiągając przy tym do 30 cm średnicy. Małe okazy są zwarte w środku, duże są puste, ponieważ w rozrastającej się na zewnątrz kolonii następuje obumieranie plech wewnętrznych. 

Gałęzatka kulista jest rośliną wytrzymałą i łatwą w uprawie, dlatego też jest tak popularna w akwariach czy przydomowych oczkach wodnych. W przeciwieństwie do innych roślin wodnych reaguje na zmiany środowiska. W ciągu dnia, wystawiona na działanie promieni słonecznych, unosi się na powierzchni wody a w nocy opada na dno. Dzieje się tak w wyniku fotosyntezy podczas której tworzą się na niej pęcherzyki tlenu, które unoszą roślinę ku górze. 

Z rośliną mogą przebywać nawet te ryby, których przysmakiem są glony. Roślina jest dla nich zbyt twarda i poplątana aby mogły ją uszkodzić. Może być pomocna przy rozmnażaniu np. zbrojników. Będzie dla nich doskonałym źródłem pożywienia, ponieważ gromadzi się w niej mnóstwo mikro organizmów. Idealnie komponuje się z krewetkami np. red cherry, amano, filtrującymi, krabami czy wszelkimi ślimakami. Gałęzatka kulista to doskonały i atrakcyjny dodatek do każdego słodkowodnego zbiornika. 

Rozmnażanie

Rozmnażanie poprzez podział plechy. Można rozdzielić roślinę palcami i przymocować za pomocą żyłki do dowolnego obiektu. Niektórzy akwaryści stworzyli dość unikalne aranżację z wykorzystaniem gałęzatek kulistych przywiązując je do korzeni lub pokrywając nimi podłoże. 

Wymagania

Nie potrzebuje dodatkowego nawożenia i rośnie przy każdym oświetleniu. Początkowo uchodziła za roślinę wolno rosnącą. Najnowsze badania sugerują jednak, że powolne tempo wzrostu spowodowane jest złą jakością wody. Stwierdzono również, że tempo wzrostu może być poprawione przez wymieszanie wody morskiej z wodą z jeziora lub dostarczając jej więcej składników odżywczych. 

Przy dużej ilości światła i bogatym dozowaniu CO2 może unosić się na powierzchni co bywa niekiedy uciążliwe. Jeżeli chcemy ją zatopić wyciskamy z niej powietrze. Najlepiej jednak przymocować ją do korzeni lub kamieni. 

Gałęzatka Kulista może być pomocna w walce z innymi glonami w akwarium. W naturalny sposób wygrywa z nimi rywalizacje o składniki odżywcze. Wrzucając kilka kul do oczka wodnego pozbędziemy się efektu „zielonej wody”. 

Niestety ma tendencje do zbierania mułu i zanieczyszczeń. Raz na jakiś czas trzeba wyjąć ją z akwarium, kilka razy przepłukać i wycisnąć w osobnym pojemniku lub wiadrze.