Ul. Reja 1
602 695 202

Ul. Piłsudskiego 6
503 746 180

Ul. Lubelska 40
664 914 269

Porady

Zapraszamy do zapoznania się z przydatnymi poradami w temacie zwierząt domowych.

Jak dobrze dobrać podłoże akwariowe?

Aquarium Substrate jest podłożem sztucznym do akwarium, które zostało specjalnie zaprojektowane przez firmę Colomi z Niemiec, aby pomóc w bezproblemowym prowadzeniu akwarium wolnego od glonów, zarówno przez profesjonalistów jak i amatorów. 

Podłoże Aquarium Substrate Colomi występuje w dwóch frakcjach – 1-1,5mm, 2-4mm i kolorach: 

  • vulkano
  • capuccino
  • rosso
  • sahara
  • anthrazit/schwarz
  • namibia
  • karibik
  • goldrush
  • polar

Jego cena to ok 90zł za 5 litrów. Aquarium Substrate to podłoże twarde, nie rozpada się z czasem, dość lekkie lecz w porównaniu z substratami Oliver Knott, AquaSubstrate 2+ czy JBL Manado – rośliny sadzi się dużo łatwiej – nie wypływają. Prawdopodobnie ma na to wpływ jego nieregularny kształt, przypominający drobny bazalt. 

Woda w akwarium od razu po zalaniu jest przejrzysta, nie ma żadnego zmętnienia. 

Podłoże absorbuje azotany i fosforany. Mimo wydajnego oświetlenia ogranicza wzrost glonów. Rośliny szybko i dobrze ukorzeniają się w substracie lecz bez dodatkowego nawożenia nie utrzymamy na nim bardziej wymagających roślin. 

Podłoże Aquarium Substrate stabilizuje parametry wody, które utrzymują się na stałym poziomie, niezależnie od tego, jaką wodę do podmian stosujemy (mniejsza lub większa twardość). 

Podłoże wpływa na parametry wody (przykładowy spadek wartości po zastosowaniu podłoża): 

przedpo
GH3420
KH157
ph7,57,5

► Planta Soil made in Japan

Podłoże ANS Planta Soil made in Japan jest podłożem stosunkowo nowym na polskim rynku. W internecie na jego temat nie ma za wiele informacji. Podłoże występuje w dwóch odcieniach ciemnym i czerwonym oraz granulacji 1-3mm i 0.3-1.5mm (wersja Powder). 

Specyfikacja producenta:

Planta Soil to podłoże akwarystyczne zaliczane do ścisłej czołówki. Stworzone w Japonii i tam też jest produkowane co gwarantuje najwyższą jakość i staranność w doborze składników. 

Dzięki zawartości niezbędnych mikro i makroelementów oraz żelaza świetnie wpływa na wzrost i kondycję roślin. Podłoże pomaga utrzymać stały poziom pH i obniża twardość wody stwarzając mieszkańcom zbiornika optymalne warunki do życia. Podłoże to jest również bogate w kwas huminowy. 

Kwas huminowy ma bardzo korzystny wpływ na zarówno na ryby, krewetki jaki i na roślny. Zwiększa przyswajalność substancji odżywczych oraz wybarwienie zwierząt, można również zauważyć zwiększone tempo wzrostu roślin i ich systemów korzennych. Kwas huminowych wspomaga przebieg procesów fotosyntezy i produkcji enzymów roślinnych. 

Planta Soil w żaden sposób nie barwi wody i nie powoduje jej zmętnienia. Podłoże ma postać granulek o średnicy 1-3mm, które nie ulegają rozkładowi i nie sklejają się zachowując przez cały czas użytkowania swoją strukturę oraz kształt. 

Planta Soil według internautów:

Ze szczątkowych informacji znalezionych na forach internetowych wynika, że Planta Soil pyli jedynie przy szybkim i nieumiejętnym zalewaniu zbiornika. Granulki mają odpowiedni ciężar. Niewielki ich procent może początkowo pływać po powierzchni wody jednak po paru godzinach samoistnie opada na dno. Rośliny sadzi się szybko i przyjemnie podobnie jak w podłożu Pro-Soil. Dobrze się ukorzeniają, wypuszczając przy tym zdrowe, białe korzenie. Woda się szybko klaruje i jest przejrzysta. Podłoże ogranicza rozwój glonów – absorbuje NO3 oraz PO4. Nawożenie wskazane dopiero po ok 5-6 tygodniach. Planta Soil made in Japan z dobrym efektem obniża parametry wody takie jak twardość i ph. Osoby, które wybrały to podłoże są zadowolone z wyboru. Negatywnych opinii czy obszernych testów podłoża jak na razie nie ma. Na zagranicznych forach występuje pod nazwą ANS Planta Soil.