Ul. Reja 1
602 695 202

Ul. Piłsudskiego 6
503 746 180

Ul. Lubelska 40
664 914 269

Porady

Zapraszamy do zapoznania się z przydatnymi poradami w temacie zwierząt domowych.

Żabienica Amazońska – Amazonka

Żabienica Amazońska – Amazonka (Echinodorus amazonicus) – kwitnąca roślina wodno-lądowa o długich lancetowatych liściach. 

Pochodzenie

Amazonka jak sama nazwa wskazuje występuje w górnym i dolnym dorzeczu Amazonki w Ameryce Południowej. Roślina spotykana na głębokościach do 1 m w rzekach o wolnym nurcie lub miejscach zalewanych ze stojącą wodą. 

Charakterystyka

Roślina akwariowa o krótkim i grubym kłączu z którego wyrastają rozetowo, zielone, lancetowate podwodne liście. Osadzone na ogonkach blaszki liściowe mają około 4 cm szerokości i ok 35 cm długości. Liście rośliny są szpiczasto zakończone i wyginają się ku tyłowi. Amazonka wypuszcza również pofałdowane liście nadwodne oraz pędy kwiatostanowe, z których nad powierzchnią wody powstają kwiaty. W przypadku wykształcenia się liści nadwodnych wymagane jest ich przycięcie. 

Rozmnażanie

Żabienica to roślina nasienna, którą w akwarium rozmnaża się wegetatywnie – przez rozmnóżki (zanurzone pędy kwiatostanowe na których rozwijają się młode rośliny). Aby mieć gwarancję przyjęcia się nowej sadzonki rozmnóżki muszą mieć kilka centymetrów i dobrze rozwinięte korzonki. Roślina rozrasta się nawet do 40 cm szerokości dlatego sadzimy ją pojedynczo. 

Wymagania

Roślina o średnich wymaganiach świetlnych – źle znosi zacienienie. Lubi wodę średnio-twardą oraz podłoże z dodatkiem gliny. Jest rośliną długiego dnia. W niskiej temperaturze, słabym oświetleniu rośnie powoli.