Ul. Reja 1
602 695 202

Ul. Piłsudskiego 6
503 746 180

Ul. Lubelska 40
664 914 269

Porady

Zapraszamy do zapoznania się z przydatnymi poradami w temacie zwierząt domowych.

Mały Heniek – Hemiantus niski

Mały Heniek – Hemiantus niski – Hemianthus callitrichoides – gatunek popularnej rośliny akwariowej z rodziny Trędownikowatych. Potocznie nazywana Małym Heńkiem. 

Pochodzenie

Pochodzi z południowych rejonów Ameryki Północnej. W naturze często występuje na Kubie w płytkich rozlewiskach i przy brzegach rzek. terenach wilgotnych i zacienionych. 

Charakterystyka

Hemiantus Niski jest stosunkowo nową rośliną spotykaną w akwariach. Jest jedną z najmniejszych roślin akwariowych przez co idealnie nadaję się na pierwszy plan, tworząc bardzo efektowny, jednolity i zbity dywan o wysokości ok 3cm. Chętnie sadzona jest w nano akwariach i krewetkariach, powiększając optycznie zbiornik. Roślina ma słabo rozwinięty system korzeniowy i krótkie łodygi. Listki są bardzo drobne ok 1mm długości i szerokości. Pędy nadwodne mogą wytwarzać drobniutkie, cztero-płatkowe, białe kwiatuszki. 

Ze względu na jego delikatność, w akwarium, gdzie ma rosnąć powinno się zrezygnować z większych ryb oraz gatunków przekopujących podłoże np. kiryski, zbrojniki, sumy, pielęgnice. Odpowiednie będą krewetki karłowate, mniejsze kąsaczowate otoski czy mniejsze kiryski np. pigmejek. 

Rozmnażanie

W akwariach rozmnażana się najczęściej wegetatywnie – poprzez podział kłącza. Hemiantusa sadzimy w podłożu w niedużych kępkach (1.5 cm) co 2 – 3 cm lub przyczepiamy do korzeni lub kamieni. 

Wymagania

Zdania na temat trudności uprawy wśród akwarystów są podzielone. Mały Heniek potrzebuje dość mocnego oświetlenia ok 0.5-0.7 W na litr, przy słabszym świetle pnie się w górę, zacieniony przestaje rosnąć i gnije. Wymaga także dodatkowego nawożenia do kolumny wody. Dość szybko objawia braki żelaza i mikroelementów – żółknie. Dozowanie CO2 znacznie wspomaga tempo wzrostu tej rośliny.