Ul. Reja 1
602 695 202

Ul. Piłsudskiego 6
503 746 180

Ul. Lubelska 40
664 914 269

Porady

Zapraszamy do zapoznania się z przydatnymi poradami w temacie zwierząt domowych.

Zasady żywienia psów

Psy

Okres Świąt Bożego Narodzenia nie pozostaje bez zgubnego wpływu także na naszych czworonogów. Tu przysmak z psiego kalendarza adwentowego, tam dodatkowa kość – i, jakże miło, kiedy także dla Reksia znajdzie się pod choinką smaczny prezent gwiazdkowy. Ten, kto rozpieszcza swego najlepszego przyjaciela ma wprawdzie dobre intencje, postępuje jednak nierozważnie. Gdyż zbyt wiele przysmaków lub niezdrowe i szkodliwe smakołyki (do których należy np. zwykła czekolada) oraz nadliczbowe kilogramy mogą być poważnym zagrożeniem dla zdrowia.

  • + suchą karmę zastąpić mokrą lub mieszaną
  • + w ciągu dnia podawać kilka mniejszych porcji
  • + wodę wymieniać kilka razy dziennie
  • + podawać lekkie posiłki
  • – zrezygnować z dodatkowych smakołyków
  • – nie podawać karmy bezpośrednio po wyjęciu z lodówki
  • – nie zostawiać mokrej karmy otwartej
  • – nie podawać resztek z grilla ani lodów – nawet „wyjątkowo”!

Otyłe psy – nieestetyczny widok czy realne zagrożenie dla zdrowia?

Nadwaga jest nie tylko problemem estetycznym, lecz również przyczyną wielu chorób. Także u psów powoduje nadciśnienie tętnicze, które na dłuższą metę jest szkodliwe dla serca i nerek. Badania dowodzą ponadto, że otyłe psy częściej cierpią na choroby skóry, nowotwory, choroby narządu ruchu itp. Otyłość obniża więc nie tylko jakość życia, lecz powoduje także jego skrócenie.
Faktem jest, że pies zaczyna tyć, gdy zjada więcej niż zużywa energii. Ma to różnorodne przyczyny. Przekarmianie w wieku szczenięcym, predyspozycje (częściowo typowe dla niektórych ras), zazdrość o pożywienie, bardzo smaczna karma i nadmierna uwaga właściciela okazywana psu podczas posiłku prowadzą najczęściej do przyjmowania zbyt dużej ilości pokarmu. Jeśli pies przybierze na wadze, odchudzenie go jest bardzo trudne, gdyż w okresach głodówki uaktywnia się endogenny „system oszczędnościowy“, który już wilkowi umożliwiał przeżycie w naturze. Dla otyłego psa domowego stanowi on jednak poważną przeszkodę na drodze do prawidłowej wagi. Natychmiast po wprowadzeniu diety „system oszczędnościowy“ redukuje zużycie energii. W czasie głodówki pies, zamiast spalać zbędny tłuszcz, będzie zużywał mniej energii.

Jak w takim razie przeprowadzić skuteczną dietę?

Dzięki diecie pies powinien zredukować tkankę tłuszczową, ale równocześnie zwiększyć masę mięśni. Samo ograniczenie ilości pokarmu nie tylko uaktywnia „system oszczędnościowy”, lecz powoduje także niedobór ważnego dla organizmu białka, witamin i substancji mineralnych. Dlatego wysokiej jakości karma dietetyczna jest wprawdzie niskoenergetyczna, równocześnie zawiera jednak dużą ilość białka, substancji mineralnych i witamin. Dodatkowo karma tego typu (np. Select Gold Light) zawiera specjalne substancje włókniste, które wypełniają żołądek i przyspieszają trawienie. Dzięki temu pies najada się do syta mimo zmniejszonej dawki energii i otrzymuje wystarczającą ilość pełnowartościowych składników. Poza podawaniem karmy niskoenergetycznej konieczne jest przechytrzenie „systemu oszczędnościowego“ psa i zwiększenie zużycia energii. Dużą ilość energii pochłania trawienie. Im więcej posiłków pies otrzyma w ciągu dnia, tym więcej energii zostanie zużyte na trawienie. Dlatego stosując dietę należy dzielić dzienną dawkę karmy na kilka porcji.
Do spalania energii nieodzowny jest także ruch. Nie może to być jednak jeden spacer całkowicie wyczerpujący psa. Najlepsze rezultaty daje umiarkowany ruch kilka razy w ciągu dnia. W miarę poprawiania się kondycji fizycznej psa, można zwiększyć dawkę ruchu. A jeśli dodatkowo zastąpi się przysmaki pieszczotami i nie będzie kusić zwierzęcia zapachem posiłków z domowej kuchni, to bez uciążliwej głodówki znów stanie się szczupłym i zdrowym psem.

Wniosek:

Dietetyczna karma o obniżonej wartości kalorycznej, z dużą ilością substancji włóknistych i pełnowartościowych składników (np. Select Gold Light) jest idealną podstawą psiej diety. Bardzo ważny jest także umiarkowany ruch, którego dawkę należy powoli zwiększać. Generalnie, podobnie jak w przypadku człowieka, obowiązuje zasada: o wiele łatwiej zapobiegać niż odchudzać. W ten sposób można zapobiec otyłości. Psa należy więc regularnie ważyć. Już przy niewielkim wzroście wagi wskazane jest przestawienie go na pełnowartościową karmę light.

Duże szczenię – specjalna karma?

Ten, kto ma szczeniaka, jest zasypywany dobrymi radami. Ale zwłaszcza jeśli chodzi o żywienie szczeniąt dużych ras, trzeba mieć świadomość, że drobne błędy w składzie lub ilości pożywienia przeważnie błyskawicznie rosnącego psa powodują trwałe szkody, gdyż, im większy ma być pies jako dorosłe zwierzę, tym szybciej musi rosnąć, by w ciągu jednego roku osiągnąć wagę nawet 50 kilogramów. 

Informacje ogólne:

Proces wzrostu szczeniaka do rozmiarów dorosłego psa to prawdziwy wyczyn natury. Im większy ma być jako dorosły pies, tym szybciej musi rosnąć. W ciągu zaledwie dwunastu miesięcy zwiększa wielokrotnie swoją masę. Składniki budulcowe i energię niezbędną do tego imponującego wzrostu dostarcza szczenięciu wyłącznie karma, którą codziennie dostaje.

Tak więc szczególnie w przypadku szczeniąt dużych ras jakość karmy decyduje o „jakości organizmu“, tzn. zdrowiu psa w przyszłości. Trzy główne składniki pokarmowe (białko, tłuszcz i węglowodany) trzeba więc dostarczać zwierzęciu w zbilansowanych proporcjach i najwyższej jakości formie. Stanowią one podstawę prawidłowego wzrostu.
Witaminy i substancje mineralne są ważne nie tylko dla rozwoju kości, lecz są także wykorzystywane w wielu procesach przemiany materii. A ponieważ substancje mineralne wywierają na siebie wpływ, zarówno ich niedobór jak i nadmiar są szkodliwe dla wzrostu psa. Z tego względu zbilansowanej karmy dla szczeniąt nie należy mieszać z innymi pokarmami, np. świeżym mięsem. Równie szkodliwe jest dodawanie do gotowej karmy dla szczeniąt preparatów mineralnych (np. wapnia kostnego).
W przypadku psów dużych ras codzienne dostarczanie energii w okresie wzrostu jest niezwykle ważne, gdyż wpływa na tempo wzrostu. Obowiązuje tu zasada: mniej znaczy więcej, bo tylko gdy da się organizmowi dość czasu na rośnięcie, może się on prawidłowo wykształcić. Przekarmianie w okresie wzrostu może spowodować nieodwracalne uszkodzenie kości i chrząstek. Dlatego szczeniętom dużych ras należy podawać karmę dla szczeniąt o dostosowanej do ich potrzeb wartości kalorycznej (np. Select Gold Junior Large Breed) i w żadnym wypadku nie przekraczać zalecanych dawek.
Zwłaszcza chrząstki stawowe muszą nie tylko wykształcić się w okresie wzrostu, lecz także wytrzymać skoki i gwałtowne ruchy młodego, skorego do zabawy psa. Z tego względu pełnowartościowa karma dla szczeniąt dużych ras (np. Select Gold Junior Large Breed) zawiera także glukozaminę i siarczan chondroityny – ważne składniki budulcowe tkanki chrzęstnej, które stymulują wzrost chrząstek i zwiększają ich wytrzymałość. 

Wniosek:

Młode psy dużych ras rosną bardzo szybko i wymagają najwyższej jakości karmy dla szczeniąt, kontrolującej tempo wzrostu. Specjalne dodatki, np. glukozamina i siarczan chondroityny, wpływają korzystnie na wytrzymałość i zdrowie narządu ruchu.