Wymioty, paraliż, utrata przytomności, wyczerpanie i duszności to tylko niektóre objawy zatrucia
Z tego artykułu dowiesz się, jak udzielić pierwszej pomocy, zapobiegać zatruciom i jakich błędów należy unikać.
Zapobieganie
Granica między nieszkodliwą substancją i trucizną jest bardzo cienka. Często o różnicy decyduje tylko dawka. W dodatku nie można odnosić ludzkich norm do psa, gdyż psy mają inną przemianę materii niż my ludzie.
Dlatego bez konsultacji z weterynarzem nie można podawać zwierzęciu żadnych lekarstw – np. aspiryna, która pomaga wielu ludziom, dla psa może być śmiertelna. Pamiętaj też, że umieszczona na opakowaniach wskazówka „naturalny“ lub „roślinny“ nie oznacza automatycznie „nieszkodliwy”.
Są też substancje, które na pierwszy rzut oka nie wydają się być szkodliwe. Należy do nich zawierająca teobrominę czekolada. Wywołuje ona skurcze, duszności i ostrą niewydolność serca. Szkodliwa jest także cebula, która niszczy czerwone krwinki.
Pomyśl o przechowywanych w domu o chemikaliach, których używasz do sprzątania, w samochodzie, w ogrodzie czy oddając się swojemu hobby. Środki te należy przechowywać w miejscu niedostępnym dla psa.
Pierwsza pomoc
W około 90 % przypadków domniemanych zatruć podejrzenie nie potwierdza się! Dlatego pierwszej pomocy należy udzielać z rozwagą, by dobre chęci nie spowodowały komplikacji. Udzielając pierwszej pomocy jesteś w tej „szczęśliwej” sytuacji, że gdy podejrzewasz zatrucie, musisz reagować tylko na występujące objawy. Pamiętaj jednak zawsze o własnej ochronie, np. dotykając psa noś rękawiczki. Przerwij kontakt z trucizną. Trucizny kontaktowe można spłukać czystą wodą. Nie wolno używać środków czyszczących i trzeć sierści.
W przypadku zatrucia gazami wynieś psa na świeże powietrze (przed wejściem do pomieszczenia należy je wywietrzyć!). Jeśli pies zjadł lub wypił trującą substancję, możesz mu podać wodę (nie przy zatruciach pieniącymi środkami, np. detergentami). Nie wolno poić psa siłą. Zwracaj uwagę na objawy towarzyszące. W pierwszej kolejności należy zatroszczyć się o utrzymanie czynności serca i układu oddechowego.
W miarę możliwości zabezpiecz próbki i informacje (pozostałości, wydzieliny, opakowania).
Udaj się niezwłocznie do weterynarza. Poinformuj go o tym przedtem telefonicznie.
Błędy, których należy unikać
W żadnym wypadku nie wywołuj wymiotów. Wywoływanie wymiotów przy zatruciu jest niestety ciągle jeszcze uważane za „środek domowy”. Jednak związane z nim ryzyko jest o wiele większe od ewentualnej korzyści.
Nie próbuj neutralizować trującej substancji. W ten sposób możesz jeszcze bardziej zaszkodzić psu.
Nie podawaj zwierzęciu mleka ani olejów. Ułatwiają one wchłanianie niektórych trujących substancji przez organizm. Życzymy Tobie i Twojemu psu dużo zdrowia.
Dlaczego psy wszystko gryzą?
Kto tego nie zna: zaledwie na pół godziny spuściło się z oczu szczeniaka, a nowe włoskie buty leżą już pogryzione w pokoju i nadają się tylko do wyrzucenia. Takiego ataku gryzienia wszystkiego, co znajduje się właśnie w pobliżu, nie można wykluczyć także w przypadku dorosłego psa. Ale dlaczego właściwie psy wszystko gryzą?
By to zrozumieć trzeba wiedzieć, że pies jest z natury odkrywcą, który nieustannie bada swoje otoczenie używając nosa, uszu i oczu. Ale kiedy chce zbadać właściwości fizyczne przedmiotów, ma do dyspozycji tylko pysk. Ponadto gryzienie przedmiotów jest zachowaniem, którego pies uczy się już w wieku szczenięcym. W okresie ząbkowania, który może trwać do ukończenia pierwszego roku życia, gryzienie przedmiotów przynosi ulgę bolącym dziąsłom. Gryzienie działa uspokajająco również na dorosłe psy. Szczególnie kiedy pies jest lękliwy, niepewny lub cierpi z powodu rozłąki, leżące wokół przedmioty znajdują się w niebezpieczeństwie. Starsze psy gryzą też często z nudów lub, jak opisano wyżej, kiedy chcą się dowiedzieć czegoś o swoim otoczeniu – w najgorszym razie, jak smakują nowe skórkowe buty jego pani!
Aby nie doszło do „mordu na butach“, najlepiej przechowywać wszystkie rzeczy, które nie powinny być przedmiotem „inspekcji“, poza zasięgiem psa oraz zapewnić mu wystarczającą ilość gryzaków. Maxi Zoo oferuje je w szerokim wyborze! Także w kształcie buta!