Ul. Reja 1
602 695 202

Ul. Piłsudskiego 6
503 746 180

Ul. Lubelska 40
664 914 269

Porady

Zapraszamy do zapoznania się z przydatnymi poradami w temacie zwierząt domowych.

Odpowiednie menu na gorące dni

Psy

By upał nie zaszkodził układowi pokarmowemu zwierząt domowych, latem musimy przestrzegać specjalnych zasad żywienia.

„Coś lekkiego” – tak odpowiada wielu ludzi zapytanych, co najchętniej jedliby latem Zwykle rezygnujemy wtedy z tłustej pieczeni wieprzowej na rzecz pysznej sałatki. W końcu jedzenie nie powinno dodatkowo obciążać organizmu przy wysokich temperaturach. W przypadku zwierząt domowych sytuacja wygląda podobnie: karma lub sposób żywienia mogą obciążać żołądek i osłabiać układ krążenia, jeśli nie są dopasowane do panujących temperatur.

Na co trzeba zwracać uwagę w przypadku psów i kotów?

Gdy temperatura rośnie, najważniejsza zasada żywienia psów i kotów brzmi: natychmiast zrezygnować z obfitych posiłków, ponieważ w gorące letnie dni dodatkowo obciążają one układ krążenia zwierząt. Może to być niebezpieczne szczególnie dla starszych i chorych zwierząt. Dlatego psom i kotom należy często podawać małe posiłki. To chroni organizm. Najlepiej karmić je wczesnym rankiem i wieczorem; zasadniczo zwierzęta nie powinny nic jeść w trakcie południowego upału. Zasada ta obowiązuje również w przypadku szczeniąt i kociąt: młode zwierzęta potrzebują wprawdzie kilku posiłków dziennie, jednak w trakcie letniego, południowego upału miska powinna pozostać pusta. Poza tym należy pamiętać, by zwierzęta jadły po spacerze, a nie ruszały na spotkanie przygód z pełnym żołądkiem.

Jak zapewnić odpowiednią podaż płynów?

Wystarczająca ilość płynów latem jest ważna nie tylko dla psów i kotów, ale też małych zwierząt i ptaków. Należy zapewnić im stały dostęp do świeżej wody z kranu. Psom i kotom należy ustawić miski ze świeżą wodą w kilku miejscach w domu, by stale „przypominać“ leniuszkom, żeby nieco pochłeptały. Psom można od czasu do czasu wsypać szczyptę glukozy do wody, by dostarczyć im nieco dodatkowej energii. Ważne: wodę należy zmieniać kilka razy dziennie.

Miski z karmą i piciem stawiaj osobno

Szczególnie koty zapominają czasem o piciu. Przyczyną jest często brak uwagi hodowcy. W przyrodzie woda pitna znajduje się zwykle z dala od pożywienia – a koty się tego nauczyły. Dlatego miskę z wodą należy stawiać w pewnej odległości od miski z karmą, to zwykle pomaga. Niektóre psy i koty najchętniej piją płynącą wodę, w takich przypadkach hodowcy decydują się na małe fontanny pokojowe, z których zwierzęta chętnie korzystają. Niezależnie od postaci, w jakiej oferujesz zwierzęciu wodę, pamiętaj, by nie była lodowata, a miała temperaturę pokojową. Dotyczy to również kociego mleka, które tak chętnie piją niektóre kociaki. Płynu nie wolno nalewać do miski bezpośrednio pod wyjęciu z lodówki, ponieważ szkodzi to na żołądek i nie gwarantuje ochłody.Wręcz przeciwnie: zimna zawartość żołądka powoduje, że zwierzę podwyższa swoją temperaturę.

Latem doskonale sprawdza się pożywienie mieszane

Inną możliwością zwiększenia czworonogom podaży płynów latem jest karmienie mieszane. Sprawdza się ono latem również u tych zwierząt, które przez pozostałą część roku otrzymują suchą karmę. Dwa lub trzy posiłki w ciągu dnia należy zastąpić mokrą karmą, która zapewnia czworonogom więcej nawodnienia. Należy jednak podawać małe porcje i usuwać niezjedzone resztki, ponieważ świeża i mokra karma latem szybko się psuje, wydzielając przy tym nieprzyjemny zapach. Dlatego takiej karmy nigdy nie należy zostawiać w misce na dłużej. Sucha karma natomiast może stać dłużej, ponieważ się nie psuje. Wielu hodowców przechowuje resztki świeżej lub mokrej karmy w lodówce, ponieważ pozwala to dłużej zachować jej świeżość. Należy wtedy pamiętać, by podawać zwierzęciu świeżą karmę dopiero, gdy osiągnie temperaturę pokojową. Nie tylko ma wtedy lepszy smak, ale jest też łatwiej strawna, dzięki czemu można zapobiegać problemom trawiennym.

Higiena latem ma szczególne znaczenie

W lecie higiena jest szczególnie ważna. Należy stale dbać, by miska była czysta. Dotyczy to nie tylko psów i kotów, ale też ptaków i małych zwierząt. Miski na wodę i karmę należy umyć przed każdym napełnieniem. Zapobiegnie to namnażaniu się bakterii. Domki gryzoni należy regularnie sprawdzać pod kątem zapasów. Należy je usuwać, by zwierzę nie zjadło nic zepsutego.

Menu dla ptaków i małych zwierząt

Letnie menu ptaków i małych zwierząt można uatrakcyjnić świeżymi produktami. Zwierzęta uwielbiają owoce, zieleninę i warzywa, a one nie tylko dostarczają witamin, ale i dodatkowej nawadniają organizm. Jednak owoce trzeba podawać ostrożnie: plasterek jabłka, gruszki lub banana należy podawać wyłącznie od czasu do czasu (najpierw dokładnie sprawdź, co może jeść Twoje zwierzę!). Owoce trzeba racjonować, ponieważ zawierają dużo fruktozy, która łatwo tuczy. Lepsze są takie warzywa jak marchew, cukinia, brokuł, kalafior, ogórek czy papryka. Zwierzęta lubią też sałatę i świeże, jadalne i niepryskane zioła. Najpierw należy dowiedzieć się w sklepie specjalistycznym lub u weterynarza, jaką dokładnie zieleninę można podawać zwierzęciu. Świnki morskie i króliki powinny mieć wybieg umożliwiający skubanie świeżej zieleniny. Nie wolno zapominać, że zwierzęta muszą stopniowo przyzwyczajać się do wybiegu i świeżej karmy. W przeciwnym razie mogą nabawić się poważnych problemów trawiennych. Należy upewnić się, że na wybiegu nie ma roślin, które szkodzą zwierzęciu. Jeśli podawane warzywa nie pochodzą z własnej uprawy, ale ze sklepu, należy zadbać, by nie były przetworzone. Poza tym powinny być świeże i czyste. Marchewki i kawałki jabłka należy przed podaniem obrać, a zioła koniecznie umyć. Ważne: zieleninę należy osuszyć przed podaniem.