Ul. Reja 1
602 695 202

Ul. Piłsudskiego 6
503 746 180

Ul. Lubelska 40
664 914 269

Porady

Zapraszamy do zapoznania się z przydatnymi poradami w temacie zwierząt domowych.

Właściwa karma dla kocich maluchów – na co należy zwracać uwagę!

Kto ich nie lubi – młodych kociąt, ciekawych, skorych do zabawy, a jednocześnie przymilnych i przywiązanych do swoich opiekunów, z którymi odkrywają otaczający świat. By zdrowo się rozwijać, poza miłością i pieszczotami potrzebują także odpowiedniego żywienia.
W sklepie zoologicznym świeżo upieczony posiadacz kota znajduje ogromny wybór najróżniejszych rodzajów mokrej i suchej karmy – i często trudno mu się zdecydować. Bo jakie właściwości powinna mieć karma dla kociąt, by zapewnić im wszystko, czego potrzebują? 

Informacje ogólne:
Kocięta w ciągu bardzo krótkiego czasu zwiększają wielokrotnie masę ciała. Konieczne składniki budulcowe oraz energię niezbędną do rozwoju dostarcza im w całości karma. Dieta uwzględniająca specyfikę gatunkową oraz odpowiadająca potrzebom wieku kociąt jest zatem podstawą ich zdrowego rozwoju. Głównymi składnikami budulcowymi organizmu są białko i kwasy tłuszczowe. Karma powinna więc zawierać dużą ilość wysokiej jakości białka pochodzenia zwierzęcego. Jest ono bardziej wartościowe niż białko roślinne i zawiera niezbędne aminokwasy (składniki białka) w odpowiedniej ilości, których organizm potrzebuje do tworzenia własnych substancji białkowych. Również kwasy tłuszczowe muszą cechować się wysoką jakością, by organizm mógł je optymalnie wykorzystać jako składniki budulcowe. Szczególnie wartościowymi składnikami pożywienia są kwasy tłuszczowe omega 3 i omega 6, dodawane np. do karmy Select Gold Kitten, które nadają zdrowy wygląd skórze i połysk sierści. W porównaniu z pokarmem dla dorosłych zwierząt dobra karma dla kociąt zawiera też więcej minerałów i witamin odgrywających bardzo ważną rolę w procesie wzrostu. A ponieważ także ich nadmiar może być szkodliwy, ilość składników mineralnych i witamin w pełnowartościowej karmie dla kociąt jest dokładnie przystosowana do potrzeb rozwijającego się organizmu. Podawanie dodatkowo minerałów i witamin jest więc nie tylko zbędne, lecz wręcz szkodliwe – nie należy tego robić. Rozwój i zabawa pochłaniają bardzo dużo energii, której dostarczają codzienne posiłki, toteż karma dla młodych kotów musi być wysokoenergetyczna. Bo gdy zawartość energii w pokarmie jest zbyt niska, kocięta jedzą więcej niż powinny, co może poważnie obciążyć ich układ pokarmowy. Nie tylko jakość karmy, ale również liczba posiłków jest bardzo ważna, gdyż kocięta mają bardzo mały i niezbyt rozciągliwy żołądek, i by zaspokoić potrzeby organizmu, potrzebują co najmniej 5-6 niewielkich posiłków dziennie. Kwestii mokra czy sucha karma nie należy rozstrzygać kierując się upodobaniami i preferencjami kocich maluchów: szczególnie w przypadku młodych kotów wysokiej jakości sucha karma ma w porównaniu z mokrą dwie duże zalety: 
1. Pozostawiona przez cały dzień do dyspozycji kota nie psuje się, dzięki czemu może on zjadać kilka małych posiłków, których potrzebuje jego organizm. 
2. Rozgryzanie twardych krokietów wzmacnia aparat żujący i stymuluje jego prawidłowy rozwój. Kocięta żywione wyłącznie mokrą karmą, miewają często zbyt słabo rozwinięte mięśnie żujące, by rozgryzać suchy pokarm, przez co częściej występują u nich problemy z zębami. 

Wniosek:
Wysoce przyswajalna sucha karma o wysokiej zawartości białka zwierzęcego (np. Select Gold Kitten) to najlepszy start w zdrowe kocie życie. Aby koci maluch wyrósł na zdrowe zwierzę, poza prawidłowym żywieniem nie wolno też zapominać o szczepieniach ochronnych i regularnym odrobaczaniu.