Ul. Reja 1
602 695 202

Ul. Piłsudskiego 6
503 746 180

Ul. Lubelska 40
664 914 269

Porady

Zapraszamy do zapoznania się z przydatnymi poradami w temacie zwierząt domowych.

W jaki sposób mój kot może skutecznie schudnąć?

Coraz więcej kotów żyje wyłącznie w mieszkaniu. Mało ruchu i rozpieszczanie przysmakami odbijają się na figurze naszych domowych tygrysów. Niektórzy troskliwi opiekunowie zapominają o tym, że otyłe zwierzęta częściej zapadają na choroby i nierzadko krócej żyją. Co jednak zrobić, jeśli kot jest już otyły, w jaki sposób może najłatwiej schudnąć? 

Informacje ogólne:
Kot zaczyna tyć, kiedy zjada więcej niż zużywa energii. Ma to różnorakie przyczyny. Predyspozycje i/lub brak ruchu w połączeniu z podawaniem bardzo smacznej karmy i zbyt dużej ilości przysmaków prowadzą najczęściej do przyjmowania zbyt dużej ilości kalorii. Jeśli kot przybierze na wadze, odchudzenie go jest bardzo trudne. Odpowiedzialny za to jest endogenny system ostrzegawczy, przewidziany przez naturę na okresy głodówki. Kiedy zwierzę przyjmuje mniej pokarmu niż potrzebuje jego organizm, zużycie energii przestawia się automatycznie na tryb oszczędnościowy. W naturalnym środowisku ów system ostrzegawczy jest bardzo sensowny, gdyż w okresie niedoboru pożywienia utrata masy ciała powinna być możliwie jak najmniejsza. Dla otyłego domowego kota stanowi on jednak poważną przeszkodę na drodze do prawidłowej wagi. Bowiem natychmiast po rozpoczęciu diety system ostrzegawczy ogranicza zużycie energii. Po zredukowaniu ilości pokarmu kot, zamiast spalać zbędny tłuszcz, będzie zużywał mniej energii. 

Jednakże zastosowanie u otyłego kota całkowitej głodówki uruchamia jeszcze bardziej niebezpieczny mechanizm: po pewnym czasie cały tłuszcz z organizmu gromadzi się w wątrobie, co zapewnia zwierzęciu energię konieczną do podjęcia kolejnych wypraw w poszukiwaniu pożywienia. Dla szczupłego dzikiego kota to niewielka dawka energii, jednak dla wątroby otyłego kota domowego to prawdziwy „szok tłuszczowy“, który może spowodować jej niewydolność. Z tego względu otyłe koty nie powinny przez dłuższy czas głodować. 

Jak pomimo to przeprowadzić skuteczną dietę?
Kot powinien zredukować tkankę tłuszczową, ale równocześnie zwiększyć masę mięśni. Samo ograniczenie ilości pokarmu prowadzi nie tylko do tego, że zwierzę głoduje, lecz przyczynia się także do niedoboru wartościowych składników – substancji mineralnych, witamin i pierwiastków śladowych. Dlatego wysokiej jakości karma dietetyczna zawiera mało tłuszczu, ale jednocześnie dużo pełnowartościowego białka, substancji mineralnych i witamin.
Dodatkowo w karmie tego typu, np. Select Gold Light, zawarte są specjalne substancje włókniste, które wypełniają żołądek i przyspieszają trawienie. Dzięki temu kot najada się do syta mimo zmniejszonej dawki energii i otrzymuje wystarczającą ilość pełnowartościowych składników.
Poza dostarczaniem mniejszej ilości kalorii konieczne jest przechytrzenie „systemu alarmowego“ i zwiększenie zużycia energii. Dobrym regulatorem zużycia energii jest trawienie: podawanie kilku niewielkich posiłków w ciągu dnia prowadzi do zwiększenia ilości energii użytkowanej na trawienie i wspomaga dietę. Oczywiście nieodzowny jest także ruch. Nie obowiązuje tu jednak zasada „im więcej, tym lepiej”. Najlepsze wyniki daje umiarkowany ruch kilka razy w ciągu dnia. Jeżeli Twój kot nie wychodzi na dwór, powinieneś się z nim bawić co najmniej 3 x dziennie przez 30-60 minut.

Wniosek:
Dietetyczna karma o obniżonej wartości kalorycznej, z dużą ilością substancji włóknistych i pełnowartościowych składników, np. Select Gold Light, jest idealną podstawą zdrowej diety – w połączeniu z właściwie dawkowanym ruchem. W przypadku otyłości obowiązuje zasada: o wiele łatwiej zapobiegać niż odchudzać. Kota należy więc regularnie ważyć. Już przy niewielkim wzroście wagi wskazane jest przestawienie go na karmę light.