Przeprowadzka oznacza chaos, a koty nie znoszą chaosu. Choć kiedy zdarzy im się stłuc filiżankę lub „uporządkować” regał wykazują więcej zrozumienia, od ludzi oczekują zachowywania ustalonego porządku.
Kiedy wszędzie piętrzą się kartony i żaden mebel nie stoi na swoim miejscu, koty, w zależności od temperamentu, zaszywają się lub protestują na swój koci sposób: szturmują otwarte kartony, przewracają dźwigających ciężary ludzi i narażają się nieustannie na śmiertelne niebezpieczeństwo. A te najbardziej wrażliwe nie odstępują swoich właścicieli ani na krok, uskarżają się i szukają bliskości człowieka.
Możesz ułatwić życie sobie samemu i swoim kotom: wybierz pomieszczenie, które ma być opróżnione w ostatniej kolejności lub w którym nie trzeba wiele demontować, wstaw do niego ulubione legowisko Twojego ulubieńca, miskę z karmą i wodą oraz kocią toaletę. I dopiero wtedy zdemontuj wszystko, spakuj i schowaj rzeczy kota, a potem zadbaj o to, żeby kocie akcesoria (koszyk, poduszki, drapak, pozostałe miski, zabawki, karma) jako pierwsze znalazły swoje miejsce w nowym mieszkaniu. Weź koniecznie znane zwierzęciu rzeczy i nie zastępuj ich od razu nowymi. Po przeprowadzce Twój kot będzie potrzebował schronienia, azylu, w którym będzie mógł się zrelaksować.
Przewieź kota w pojemniku transportowym i wypuść go z niego w urządzonym uprzednio pomieszczeniu z rzeczami kota. Pozwól mu wyjść dopiero wtedy, kiedy nowe mieszkanie będzie na tyle urządzone, by kot nie mógł zniknąć pod nie do końca zmontowanym meblem lub zranić się o prowizorycznie ustawione przedmioty. Zostań przy nim, kiedy podejmie pierwsze próby zorientowania się w nowym otoczeniu, zachęć go do zabawy znanymi mu myszkami i piłeczkami. Obserwuj uważnie: jest odprężony i spokojny czy demonstruje wyraźnie, że jest zestresowany? W pierwszym przypadku podaj mu w tym momencie szczególnie smaczny pokarm, najlepiej w miejscu, w którym w przyszłości będzie otrzymywał posiłki. W drugim – usiądź z całym spokojem w fotelu i okazuj demonstracyjnie swoje opanowanie, dopóki Twój zdenerwowany ulubieniec się chociaż trochę nie uspokoi.
W przypadku kotów wychodzących na dwór obowiązuje zasada: 14 dni aresztu domowego lub krótkie spacery pod okiem właściciela. Dopiero potem możesz zacząć wypuszczać zwierzę na parę godzin. Karm kota tylko wtedy, kiedy wróci do domu i na początku nie wypuszczaj go na dwór, gdy jest najedzony.