Ul. Reja 1
602 695 202

Ul. Piłsudskiego 6
503 746 180

Ul. Lubelska 40
664 914 269

Porady

Zapraszamy do zapoznania się z przydatnymi poradami w temacie zwierząt domowych.

Dlaczego kotom potrzebny jest drapak?

Ten, kto decyduje się na życie w towarzystwie kotów, powinien wiedzieć, że do podstawowego wyposażenia obok kociej toalety, misek na karmę, zabawek itp. należy także drapak. Jest on niezbędny, by zapewnić zwierzęciu życie odpowiadające potrzebom gatunku. Nawet jeśli kot wychodzi na dwór, nie można zrezygnować z tego akcesorium. Ostrzenie pazurów jest nieodłączną częścią kociej codzienności i typowym elementem zachowania komfortowego i terytorialnego zwierząt. W ten sposób kot znaczy swoje terytorium i zapewnia sobie dobre samopoczucie. 

Ponadto drapak powstrzymuje naszego domowego tygrysa od drapania mebli i dywanów.Decydujące znaczenie ma właściwa lokalizacja drapaka. Po odbyciu sjesty kot, by się rozruszać, wykonuje ćwiczenia rozciągające i ostrzy pazury, po czym idzie skontrolować stan miski. Najlepsze strategicznie miejsce znajduje się więc między kocią sypialnią a miejscem karmienia. Postawiony na uboczu drapak zazwyczaj nie wzbudza zainteresowania kota. W konsekwencji wyżywa się on bezceremonialnie na meblach. Atrakcyjność drapaka zwiększają przytulne domki i siedziska. Jeżeli mebel nie od razu wzbudzi entuzjazm kota, pomóc może kocimiętka lub inne substancje zapachowe, którym koty nie potrafią się oprzeć. 

Drapaki są dostępne w różnych rozmiarach i kolorach, na każdy gust i na każdą kieszeń.Dokonując wyboru należy wziąć pod uwagę również wielkość mieszkania. Na pewno nie ma sensu kupować największego modelu do kawalerki. Alternatywą dla drapaków wolnostojących są zajmujące niewiele miejsca kolumny o regulowanej bezstopniowo wysokości, montowane rozporowo między podłogą i sufitem. Nie bez znaczenia jest także materiał, którym owinięty jest drapak. Najbardziej odpowiedni jest wytrzymały na drapanie sznur sizalowy. Jeśli w mieszkaniu brakuje miejsca na drapak, funkcję tę może spełniać również deska do drapania obciągnięta pluszem i owinięta sizalowym sznurem.