Ul. Reja 1
602 695 202

Ul. Piłsudskiego 6
503 746 180

Ul. Lubelska 40
664 914 269

Porady

Zapraszamy do zapoznania się z przydatnymi poradami w temacie zwierząt domowych.

Czy papugę nimfę można wypuszczać z klatki?

Papugi nimfy do prawidłowego rozwoju potrzebują przestrzeni i swobody. Przyjmą z wdzięcznością każdą możliwość ruchu i rozprostowania skrzydeł. Zatem ptaki te można wypuszczać z klatek, a co więcej wyjdzie im to wręcz na zdrowie. Oczywiście pod warunkiem, że zapewnimy papudze bezpieczeństwo podczas swobodnego lotu lub spaceru po mieszkaniu czy pokoju. Ptaki te są niezwykle ciekawskie, a szczególnie nie znając jeszcze dokładnie mieszkania, mogą wyrządzić sobie niemałą krzywdę. O co więc należy zadbać? 

► Kiedy wypuścić z klatki papugę nimfę?

Nimfy nie należy wypuszczać z klatki od razu po przewiezieniu jej do nowego mieszkania. Nie jest to wskazane również podczas kilku pierwszych dni jej pobytu w nowym miejscu. Po transporcie i oddzieleniu od stada ptak będzie z pewnością bardzo przestraszony. Nie od razu poczuje się pewnie w nowym, zupełnie nieznanym otoczeniu. Należy dać papudze kilka dni na poobserwowanie otoczenia z wnętrza bezpiecznej klatki. Niech sama przekona się, że nic jej nie grozi. Zanim ją wypuścimy dobrze, by była już nieco oswojona. Jeśli papuga płoszy się na nasz widok, ucieka od rąk lub nawet próbuje dziobać to znak, że z wypuszczaniem lepiej jeszcze poczekać. Przynajmniej do czasu, aż nimfa będzie jadła z wyciągniętej ręki lub wskakiwała na podstawiony palec. Będzie to znak, że nabrała zaufania i czuje się bezpieczniej w nowym środowisku. 

► Jak przygotować pokój przed wypuszczeniem papugi nimfy?

Zanim wypuścimy nimfę z klatki należy zatroszczyć się o jej bezpieczeństwo w pomieszczeniu, po którym będzie latać. Lepiej wstrzymać się z pozwalaniem jej na zwiedzenie całego mieszkania. Trzeba również liczyć się z możliwością, że papuga wcale nie będzie chciała opuścić przytulnej klatki. Nie wyciągajmy jej na siłę, dajmy jej czas, a drzwi klatki pozostawiajmy otwarte. Niech sama podejmie decyzję czy chce wyjść. Nie zaszkodzi zachęcanie jej jakimś smakołykiem leżącym poza klatką, ale wciąż w jej pobliżu. Gdy ptak w końcu zdecyduje się wyjść jego pierwszy lot będzie pewnie dość niepewny i nieporadny. Może obijać się o meble albo mieć problem z wylądowaniem. Trzeba więc zabezpieczyć kanty i ostre krawędzie mebli. Należy również pozasłaniać zasłonami okna i lustra, gdyż papuga nie widzi szyb i może zrobić sobie krzywdę próbując przez nie wylecieć. Latem, gdy otwieramy okna, dobrze jest zawiesić specjalną siatkę, która uniemożliwi nimfie wydostanie się na zewnątrz. 

Zapewne już po kilku dniach papuga nauczy się rozkładu pokoju, zacznie dobrze oceniać odległość, a więc jej lot stanie się pewniejszy i bardziej sprawny. Z upodobaniem będzie przysiadywała na najwyżej położonych punktach w pokoju, na przykład na karniszu czy szafie, ponieważ według papugi wyżej znaczy bezpieczniej. Jednakże papugi nimfy w naturalnych warunkach spędzają sporo czasu również na ziemi, wygrzebując z niej ziarna czy nasiona. Najpewniej będą również spacerowały po mieszkaniu, zatem jeśli mamy małe dzieci uważajmy, aby przypadkiem nie nadepnęły na przechadzającą się papużkę. 

Nimfy są niezwykle ciekawskie, więc gdy poczują się już pewniej poza klatką, z pewnością zechcą zajrzeć w każdy zakamarek. Pochowajmy wszystkie papiery, która mogłaby skubać. Zwróćmy uwagę czy nie ma na wierzchu żadnych kabli, przewodów albo drutów. Uwagę papugi mogą zwrócić również kolorowe guziki od pilota, a nawet tabletki czy pastylki. Lepiej zabezpieczyć także wazony i rośliny. Jeśli papużka usiądzie na szczycie drzwi uważajmy, by jej nie przytrzasnąć. Papugi nimfy potrzebują towarzystwa, więc wypuszczone z klatki zapewne zechcą wędrować za nami po całym domu czy mieszkaniu. A ponieważ nie zawsze uda się mieć na nią oko lepiej wcześniej przygotować mieszkanie na jej eskapady.